Dodana: 7 styczeń 2021 09:12

Zmodyfikowana: 7 styczeń 2021 15:20

Akcja WOT "Łączymy na święta" przed prawosławnym Bożym Narodzeniem

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” za pomocą wideorozmów, ponownie połączyli seniorów z ich rodzinami. Akcja została przeprowadzona w dniach poprzedzających prawosławne Święta Bożego Narodzenia.

Żołnierz w kombinezonie ochronnym stoi obok starszej kobiety siedzącej przy komputerze.

Pierwsza faza ogólnopolskiej operacji „Łączymy na święta” odbyła się w dniach 21-24 grudnia. W ciągu pierwszych trzech dni akcji żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) połączyli około tysiąca osób w całym kraju z rodzinami i bliskimi.

Z inicjatywy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej projekt został rozszerzony także na seniorów, którzy obchodzą prawosławne święta Bożego Narodzenia. W dniach 4-5 stycznia br. terytorialsi odwiedzili domy pomocy społecznej w Białowieży, Hajnówce i Trześciance. Z możliwości wideorozmowy z rodzinami skorzystało ponad dwudziestu seniorów.

- Akcja "Łączymy na święta" pozwoliła na wspólne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Widok rodzin po drugiej stronie ekranu wpływał bardzo pozytywnie na samopoczucie podopiecznych. Za pośrednictwem kamer bliscy pokazywali seniorom jak przystrojone są domy, jak wyglądają choinki – powiedział ks. Adam Ostapkowicz, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Warszawsko-Bielskiej. 

W Białowieży organizacją akcji zajęli się żołnierze 14 Batalionu Lekkiej Piechoty, którzy na co dzień są pracownikami tej placówki.

- Podopieczni wraz z rodzinami byli bardzo zadowoleni. Dzięki wideorozmowie widać twarze, a zatem także i emocje. Nie brakowało łez szczęścia - mówi szer. Emilia Dmitruk.

Podczas akcji "Łączymy na święta" w województwie podlaskim wsparcie otrzymali pacjenci i pensjonariusze trzynastu szpitali, domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych.

źródło/fot.: 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

oprac. Władysław Tokarski

facebook