Dodana: 17 sierpień 2021 08:56

Zmodyfikowana: 17 sierpień 2021 09:10

78. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

W poniedziałek, 16 sierpnia br., w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, mieszkańcy i przedstawiciele władz oddali hołd bohaterom. W imieniu marszałka Artura Kosickiego w wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Szeweluk, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka. Powstanie z 1943 roku było drugim co do wielkości - po powstaniu w getcie warszawskim - zrywem ludności żydowskiej przeciw niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej.

Mężczyzna stoi na baczność. Przed nim znajdują się wieńce. Po lewej stoją żołnierze

Główne uroczystości, upamiętniające bohaterów powstania, rozpoczęły się o godz. 12 przed Pomnikiem Bohaterów Getta Białostockiego na Placu im. Mordechaja Tenenbauma – przywódcy powstania. W ich trakcie został odczytany list marszałka Artura Kosickiego. Podkreślał w nim, że symbolika tego wydarzenia jest ogromna.

- Powstanie pokazało niezwykłą wolę walki, chęć przetrwania, ale też stało się manifestacją godności w obliczu straszliwego losu. Dziś odwadze uczestników powstania należy się od nas pamięć. Chrońmy ją, pochylmy głową nad ich ofiarą z nadzieją, że nie poszła ona na marne. Zróbmy to dla teraźniejszych i przyszłych pokoleń. Dla lepszego świata - zaznaczył marszałek.

Przed głównymi obchodami uczestnicy złożyli - jak co roku - kwiaty przed Pomnikiem Wielkiej Synagogi oraz tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda.

W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz województwa, organizacji i stowarzyszeń żydowskich, duchowieństwa, korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych, środowiska sybirackiego, a także mieszkańcy Białegostoku. Udział w uroczystościach wziął również Robert von Rimscha, kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie.

Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook