Dodana: 2 kwiecień 2021 13:06

Zmodyfikowana: 6 kwiecień 2021 09:53

16. rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia obchodzimy 16. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie. Dwukrotnie gościł w Podlaskiem. W imieniu marszałka Artura Kosickiego kwiaty przed pomnikiem papieża złożył Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka.

Pomnik, na którym papież podnosi prawą dłoń, w lewej trzyma krzyż.

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Jego wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy – Włochów. W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi".

Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał 8 razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku, trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region.

Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich.

Wszyscy jeszcze dobrze pamiętamy ten smutny czas, gdy na przełomie marca i kwietnia 2005 roku z niepokojem i smutkiem śledziliśmy komunikaty napływające z Watykanu. Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z tego, że odchodzi. W ostatnim dniu – 2 kwietnia chciał mieć dużo spokoju. Poprosił, aby czytać mu Ewangelię św. Jana, a wieczorem zwrócił się do najbliższych, żeby odprawili przy jego łóżku mszę św. i przyjął jeszcze parę kropel Eucharystii, po czym stopniowo tracił świadomość. Zmarł o godz. 21:37.

Dyrektor Jabłoński składa kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II

Przy łożu umierającego Jana Pawła II byli jego najbliżsi współpracownicy m.in. – abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się na co dzień Janem Pawłem II siostry sercanki.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 roku na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach napisał m.in. "Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości – Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości". Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, natomiast kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie.

oprac.: Jerzy Górko, Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Piotr Babulewicz

 

 

facebook