Dodana: 1 maj 2021 10:05

Zmodyfikowana: 1 maj 2021 10:05

1 maja – Prawosławna Wielka Sobota

1 maja, prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą w tym roku uroczystość Wielkiej Soboty. Jej początkiem jest odprawiana rano liturgia Świętego Bazylego Wielkiego, w trakcie której następuje poświęcenie chleba i wina.

Krzyż prawosławny nad rzeką Supraśl

Następnie przez cały dzień – w cerkwiach lub ze względu na obostrzenia sanitarne – poza nimi, święcone są pokarmy na niedzielne, wielkanocne śniadania. Zgodnie z tradycją, podobnie jak w Kościele Katolickim, wierni przynoszą do święcenia m.in. – jajka, chleb, wędliny, sól.

W niektórych wiejskich parafiach w województwie podlaskim zachował się zwyczaj święcenia w dużych koszach wszystkich potraw przygotowanych na niedzielne wielkanocne śniadanie. Święcenie odbywa się tam często przy przydrożnych, wiejskich krzyżach.

Przez całą Wielką Sobotę wierni adorują symboliczny Grób Pański. W obrządkach wschodnich jest nim tzw. „płaszczenica”, czyli umieszczone na środku cerkwi płótno z namalowanym przedstawieniem zmarłego Chrystusa. Prawosławną tradycją Wielkiej Soboty jest również odwiedzanie cmentarzy.

W Wielką Sobotę wśród społeczności prawosławnej wciąż obowiązuje ścisły post. Pierwszym posiłkiem bez postu będzie dopiero wielkanocne śniadanie.

oprac. Jerzy Górko

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook