Dodana: 31 lipiec 2019 10:21

Zmodyfikowana: 31 lipiec 2019 10:24

XX Siabrouskaja Biasieda za nami

Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się 27 lipca. Na gródeckim uroczysku „Boryk” jak co roku pojawiło się mnóstwo wielbicieli lokalnej tradycji. Wśród gości byli również podlascy parlamentarzyści, europosłowie, samorządowcy i przedstawiciele polskich i białoruskich instytucji kultury. Gospodarzem spotkania był Wójt Gminy Gródek Wiesław Kulesza

Troje dzieci przebranych za dorosłych na tle płotu i słoneczników.JPG

- Siabrouskaja Biasieda to ważne wydarzenie w kulturalnym życiu naszego regionu – podkreślał podczas otwarcia imprezy Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel – Serdecznie gratuluję i dziękuję organizatorom – państwa  dbałość o kultywowanie dziedzictwa kulturowe naszego regionu jest godna najwyższego uznania.
Zgromadzonym na uroczysku Boryk dobrej zabawy życzyli też m.in. Poseł na Sejm Mieczysław Baszko i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.  - Ten region śpiewem i tańcem żyje, dlatego zarząd województwa mocno wspiera i będzie wspierał zespoły folklorystyczne  – podkreślał marszałek Derehajło.
Gródecka Biesiada to wydarzenie współfinansowane m.in. z budżetu powiatu białostockiego. Jak zaznaczył wicestarosta białostocki Roman Czepe – „takiego wydarzenia nie sposób nie wspierać”.

Impreza ma charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiązuje do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. Projekt, który w szerokim rozmiarze prezentuje rodzimą, ludową kulturę, jst również – poprzez udział zespołów z Polski i Białorusi oraz przedstawicieli kultur mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie – okazją do prezentacji bogactwa kultury pogranicza oraz promocji walorów przyrodniczo-turystycznych gminy, powiatu i całego województwa podlaskiego. Udział w imprezie zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych wprowadza różnorodność repertuarową, a różne rodzaje muzyki i śpiewu dają okazję do wspólnej zabawy. Oprócz dobrej zabawy spotkanie umożliwia młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych niezbędnych do określenia tożsamości narodowej, zaś całej społeczności – poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz uświadomi konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń.

Wydarzenie realizowane dzięki dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

oprac.ak 


 

 

facebook