Dodana: 25 lipiec 2019 12:53

Zmodyfikowana: 31 lipiec 2019 09:25

XX Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda”

Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 27 lipca na leśnym uroczysku „Boryk” w Gródku. Początek godz. 17.00

Zespół folklorystyczny podczas występu fot.GCK_w_Grodku_5.jpg

Impreza będzie miała charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiąże do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. Projekt, który w szerokim rozmiarze zaprezentuje rodzimą, ludową kulturę, będzie również – poprzez udział zespołów z Polski i Białorusi oraz przedstawicieli kultur mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie – okazją do prezentacji bogactwa kultury pogranicza oraz promocji walorów przyrodniczo-turystycznych gminy, powiatu i całego województwa podlaskiego. Udział w imprezie zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych wprowadzi różnorodność repertuarową, a różne rodzaje muzyki i śpiewu dadzą okazję do wspólnej zabawy. Oprócz dobrej zabawy spotkanie umożliwi młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych niezbędnych do określenia tożsamości narodowej, zaś całej społeczności – poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz uświadomi konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń.

W tym roku Festiwal jest organizowany po raz dwudziesty. Z tej okazji przygotowane zostały liczne atrakcje i bogaty program artystyczny. W trakcie imprezy oprócz występów zespołów i artystów ludowych odbędą się konkursy: najsmaczniejsza potrawa regionalna, konkurs na zdjęcie/sefie z imprezy z hashtagiem, oceniany przez użytkowników portalu Instagram oraz konkurs na prace plastyczną pod hasłem: „Siabrouskaja Biasieda oczami dziecka”. Gwiazdą wieczoru będzie Adam Asanov wokalista zespołu PIERSI (twórca hitu „Bałkanica”) w biesiadnym polsko-bałkańskim repertuarze. Urozmaiceniem imprezy będzie występ specjalnie zaproszonych na tą okazję gwiazd wieczoru z Białorusi: Streczanije, Iwica, Ćwiecień oraz Uładary. W ramach Podlaskiej Oktawy Kultur na Siabrouskiej Biasiedzie wystąpi zespół Kupalinka z Białorusi. Muzykę na żywo zaprezentują zespoły: Gaj, Obraz Kontrolny oraz Niemoralna Propozycja.  Nie zabraknie również gwiazd muzyki estradowej z Podlasia m.in.: Dobryje Grajki, Zorka, Zołoto, ServerDance, Souvenir. Całość wydarzenia w humorystycznej oprawie poprowadzą członkowie zespołów i stowarzyszeń z Gminy Gródek.

 

Wydarzenie na facebook'u:  https://www.facebook.com/events/1187785188069663/ 

 

Informacje i regulaminy konkursów sa dostępne na stronie GCK: http://gckgrodek.pl/wydarzenie/siabrouskaja-biasieda-2019/

 

 

Mapka dla kierowców: https://drive.google.com/open?id=1faef2eCdmrxvFD5rIt6MkM8jwXQ&usp=sparing

Współrzędne: N 53°6'21.2004", E 23°39'41.4108"

 

Na imprezę będzie można dojechać z Białegostoku pociągiem weekendowym, malowniczą trasą przez puszczę. Pociąg relacji Białystok – Waliły w dniu 27 lipca wyjeżdża z Dworca PKP w Białegostoku o godzinach:9:00, 15:50 i 18:30. Natomiast powrót 28 lipca ze stacji Waliły: 00:30, 10:26, 16:56.

 

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez portal transmitujemy.pl oraz serwis YouTube.  

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zadanie współfinansowane przez Powiat Białostocki.   

Organizatorzy: Gmina Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku; Sponsor główny: Marka Żubr; Patronat medialny: Telewizja Białystok, Radio Białystok, Radio Orthodoxia, Wrota Podlasia, BiałystokOnline.pl, Portal Knyszynska.eu, Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny.

 

mat.org.
oprac.ak

 

 

facebook