Dodana: 15 lipiec 2019 11:35

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2019 11:35

Premiera filmu „SIEWCA” o rzeźbiarzu Włodzimierzu Naumiuku już 17 lipca w Łodzi!

Film krótkometrażowy „Siewca”, który w maju 2017 kręcony był na terenach Podlasia, będzie miał swoją premierę 17 lipca w Łodzi na Festiwalu Transatlantyk.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

Film opowiada o dzieciństwie Włodzimierza Naumiuka. Artysta ten, wielokrotnie  nagradzany zarówno w Polsce jak i za granicą, jest mocno związany z regionem, w którym tworzy. Młodzi filmowcy zainspirowani historią rzeźbiarza wzięli na warsztat jego życie, twórczość oraz Podlasie widziane oczami artysty.

 

Włodzimierz Naumiuk to jeden z najbardziej znanych podlaskich rzeźbiarzy ludowych. Urodził się w 1935 roku w Kaniukach, niewielkiej wsi nadnarwiańskiej, w której spędził całe życie. W 1963 roku artysta rozpoczął pracę dla „Cepelii” w Białymstoku. Na jej zamówienie, do początku lat 90-tych wytwarzał drobną galanterię użytkową. Równocześnie zaczął rzeźbić niewielkie figurki, które stały się potem jego specjalizacją. Od 1996 roku prowadzi Szkołę Rzeźby przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zabłudowie. Jego prace znajdują się w wielu galeriach w Europie Zachodniej. Prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Kanadzie, Niemczech i Belgii. Pan Włodzimierz jest laureatem nagrody Oskara Kolberga za rozpowszechnianie kultury ludowej. W 2005 r. otrzymał medal Gloria Artis za całokształt swojej twórczości.

 

Realizatorzy dokumentu to zespół filmowców działający pod nazwą Altum Films. Łączy ich zamiłowanie do natury i ludzkich historii, koncentrujących się wokół niej. Ekipę tworzy reżyser – Krzysztof Chodorowski, absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, obecnie student IIIego roku Reżyserii Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej, operator – Michał Stańczyk, student IIego roku Realizacji Obrazu Filmowego w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz kierowniczka produkcji – Monika Latkowska, absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Na co dzień realizują produkcje filmowe, takie jak: teledyski, reklamy, relacje z wydarzeń, jednak ich największą pasją są właśnie filmy dokumentalne.

 

Film został zgłoszony również na festiwal Żubroofka, więc prawdopodobnie już w grudniu będzie można go obejrzeć w Białymstoku.

 

Film „Siewca” powstał przy współpracy z Fundacją Otwórz się w Warszawie i Fundacją Rozwoju Podlasia w Białymstoku.

facebook