Zakończyły się największe targi rolnicze północno-wschodniej Polski
Kilkaset wystawców krajowych i zagranicznych, ponad 1000 zwierząt hodowlanych, dwa dni wypełnione pokazami, konkursami, spotkaniami edukacyjnymi i handlowymi – tak w dużym skrócie przedstawiał się program największego w północno-wschodniej Polsce wydarzenia branży rolniczej. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych – bo o niej mowa – odbyła się 27 i 28 czerwca 2015 r. na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Już po raz dwudziesty drugi hodowcy wystawiali do konkursu swoje najlepsze zwierzęta, a wystawcy z branży rolniczej prezentowali bogatą ofertę targową.
Hodowlana czołówka
Podczas Wystawy można było podziwiać najpiękniejsze okazy: bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec, drobiu i królików. Jak na mleczną potęgę kraju przystało licznie zaprezentowano się bydło mleczne. Hodowcy przywieźli ponad 200 krów i jałowic. Wśród bydła mięsnego można było zobaczyć rasy: limousin, charolaise, simental i hereford. Jak zwykle widowiskowo zaprezentowały się konie. Hodowcy przywieźli okazy rasy polski koń zimnokrwisty oraz typ sokółski. Nie zabrakło również szynszyli, królików i ptactwa ozdobnego.
Łącznie ponad 1000 zwierząt, najlepszych przedstawicieli swoich ras.
Regionalnej Wystawie towarzyszła III Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych. 70 hodowców z Polski i dwóch z Litwy wystawia ponad 500 królików w 48 rasach. Prezentowane króliki można było nie tylko oglądać, ale i zabrać do domu. Wszyscy chętni mogli zakupić króliki na specjalnej giełdzie.
Edukacja i doświadczenia
Wystawie towarzyszyły Dni z Doradztwem Rolniczym, które są okazją do skorzystania z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony środowiska, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, PROW 2014-2020, ekologii i agroturystyki. Tradycją targów w Szepietowie jest stoisko informacyjno-promocyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległych agencji rolniczych. To tam od ekspertów można będzie uzyskać ważne informacje dotyczące finansowania działań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich na lata 2014–2020.
Atrakcją Wystawy była możliwość obejrzenia unikalnej kolekcji ponad 250 odmian roślin uprawnych – zbóż, kukurydzy, traw oraz roślin strączkowych i oleistych. Specjaliści z PODR w Szepietowie doradzali i prezentowali przeprowadzane na polach doświadczenia: nawozowe, odmianowe i te z ochroną roślin.
Pokazy młodych hodowców
Jak prawidłowo obstrzyc zwierzę, uczesać je i wymalować? Co to jest fitting i bedding? Jak sprawić, by jałówka była posłuszna na ringu i pięknie prezentowała swe atuty? Tego wszystkiego uczyli się młodzi hodowcy z Podlasia. Kilka dni przed Wystawą ruszyła II edycja Podlaskiej Szkoły Młodych Hodowców. Zdobyty warsztat i nowe umiejętności uczniowie prezentowali na szepietowskim ringu. W odróżnieniu od tradycyjnej oceny, tym razem sędzia zamiast jałówek oceniał oprowadzających.
Wszystko dla rolnictwa
Szepietowo co roku przyciąga wielu krajowych i zagranicznych przedstawicieli agrobiznesu. Na Wystawę przyjeżdżajądą znani producenci maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych oraz firmy paszowe, nawozowe, finansowe i doradcze oraz instytucje obsługujące rolnictwo. Nie zabrakło również firm dbających o postęp hodowlany z zakresu genetyki.
W sumie na powierzchni ponad 10 hektarów swoją ofertę prezentowało ponad 400 wystawców.
Patronat:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wojewoda Podlaski
Marszałek Województwa Podlaskiego
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Prezes Agencji Rynku Rolnego
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych
Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego