Dodana: 17 lipiec 2020 08:32

Zmodyfikowana: 17 lipiec 2020 08:32

Na podlaskie szlaki wraca „Wertep”

Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz - przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego Festiwalu mogłoby zabraknąć. Wertep odbędzie się tradycyjnie w ostatni weekend lipca i pierwszy sierpnia – zapowiada Agata Rychcik-Skibiński, współorganizatorka 12. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Festiwal odbędzie się w dniach: 24-26 lipca 2020 oraz 30 lipca – 2 sierpnia 2020 i tradycyjnie będzie miał formę teatru wędrownego. WERTEP startuje już w piątek, 24 lipca – jak zwykle w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. Potem kolejno artyści odwiedzą: 25 LIPCA /sobota/ – ORLA, 26 LIPCA /niedziela/ – NAREW, 30 LIPCA /czwartek/ – DUBINY, 30 LIPCA /czwartek/ – GRÓDEK, 31 LIPCA /piątek/ – BIAŁOWIEŻA, 1 SIERPNIA /sobota/ – BIELSK PODLASKI, 2 SIERPNIA /niedziela/ – HAJNÓWKA.

 

Stali bywalcy już wiedzą, ale dla porządku przypomnijmy – każdego dnia festiwalu widzowie mają szansę zobaczyć od 5 do 8 spektakli, koncertów. Nie zabraknie przedstawień dla dzieci, ale i dorośli znajdą coś dla siebie. Większość przedstawień będzie można zobaczyć po raz pierwszy, ale nie zabraknie i wydarzeń, które od lat kojarzone są z Wertepem i trudno sobie bez nich wyobrazić ten festiwal – mowa o Paradzie Lampionów „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc” i „Zmysłach” – wspólnej artystycznej podróży widzów i artystów na tą chwilę przemienionych w ogromne usta, uszy, dłonie.

W sumie Wertep zawita do 8 miejscowości, gdzie zaprezentowanych zostanie 15 różnych spektakli i widowisk, które łącznie będą grane 60 razy.

Ze względu na pandemię koronawirusa – tegoroczny festiwal będzie inny niż zwykle. Wszyscy proszeni są o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Co oznacza też ograniczoną liczbę widzów - maksymalnie 120 osób na wydarzenie. A żeby zachować bezpieczny odstęp między widzami – wszyscy goście proszeni są o przyniesienie ze sobą kolorowych szali, apaszek, chustek. Położone na ziemi będą stanowiły kolorową i bezpieczną barierę bezpieczeństwa.

Te ograniczenia spowodowały jednak kolejną nowość – spektakle i koncerty będzie też można oglądać online na żywo na wertepowym Facebooku.

- Tegoroczna edycja, jeszcze bardziej niż poprzednie, zespoli się z otaczającą nas naturą i otrzyma podtytuł „NATURALNIE WERTEPOWE STRONY ŚWIATA”. Motywem przewodnim naszego festiwalu jest w tym roku liść paproci – mówi Agata Rychcik-Skibińska. - W towarzystwie magicznych paproci zaklinamy rzeczywistość i udajemy się w podróż poprzez wsie i miasta Podlasia, by wraz z Wami celebrować ciepłe letnie dni i spokoje wieczory wśród aktorów, kuglarzy, sztukmistrzów, performerów i muzyków.

ZAPROSZENI ARTYŚCI:
TEATR MAŁE MI – „Irria i Eana – czyli jak żyć własnym życiem” /PL/
TEATR MAŁE MI – „Legenda o kwiecie paproci” /PL/
TEATR BARNABY – „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce” /PL/
PINA POLAR – „W stronę niebezpieczeństwa” /PL/

W załączeniu program festwialu

źródło: Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep"
oprac. Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook