Dodana: 30 kwiecień 2019 13:10

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2019 13:10

Majowy piknik etnograficzny

W dniach od 1 do 3 maja w Czarnej Wsi Kościelnej odbędzie się wyjątkowy piknik etnograficzny – święto szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.

Ilustracja do artykułu pe.jpg

Impreza odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.  Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, pisankarki z Lipska, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, zabawkarza z Chwaszczewa, rzeźbiarza z Sokółki.

W programie pikniku:
- zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni;
- prezentacja tradycyjnych technologii i form  (kowalstwo, tkactwo, pisankarstwo, krajki, zabawki ludowe, rzeźba ludowa, łyzkarstwo). Uczestniczący będą mogli spróbować swych sił w każdej z nich;
-wystawa ceramiki siwej i krzyży - prac powstałych podczas Międzynarodowych plenerów ceramiki siwej i kowalstwa tradycyjnego w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie;
- stoiska z ofertą turystyczną;
- warsztaty tradycyjnego kiszenia;
- występ zespołu Trio (2 maja) oraz kapeli Batareja (3 maja)

Impreza promująca najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994 r. przez dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Obejmuje najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.

Szlak od 25 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. W tym roku przypada jubileusz istnienia szlaku.

Organizator Dom Kultury w Czarnej Białostockiej

Patronat medialny: Wrota Podlasia

01 – 03. 05.2019 r.
godz.11.00- 17.00,
Czarna Wieś Kościelna - Niemczyn

mat. od org.

facebook