Dodana: 8 sierpień 2019 09:34

Zmodyfikowana: 8 sierpień 2019 09:34

Kolorowo, tanecznie i po podlasku

Uczestnicy projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie” mają już za sobą dwa spotkania warsztatowe: w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i w Kolonii Boćki – w ramach zajęć tkackich „Osnowa od Nowa”. Organizator projektu Stowarzyszenie ‘Podlaskie Kukułki” zaprasza wszystkich chętnych na kolejne spotkania w regionie.

Zespół Żemerwa - ubrane w stroje białoruskie (biało-czerwone) kobiety stoją w półokręgu z uczestnikami warsztatów śpiewaczych. W tle las.

Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach przyjęło warsztatowiczów 30 lipca br. Mieli okazję do bliższego poznania się z choreografią tanców ludowych charakterystycznych dla kultury białoruskiej. Szef muzeum Doroteusz Fionik wraz z Anną Fionik opowiedzieli także o wpływie tejże tradycji na tożsamość kulturową i społeczną Bielska Podlaskiego. Były i tańce, i śpiewy, ale przede wszystkim rozmowy o podlaskiej kulturze.

- Na tych warsztatach odkrywaliśmy na nowo bogactwo kulturowe Podlasia, a w szczególności ziemi bielskiej. Sięgaliśmy do korzeni specyficznego folkloru naszego terenu. Różnorodność ludności tu zamieszkującej niewątpliwie miała ogromny wpływ kształtowanie się obyczajów, obrzędów i strojów – opowiada Iwona Zacharczuk, prezes stowarzyszenia „Podlaskie Kukułki”. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na wartości kulturowe regionu, poczucie zakorzenienia w tradycję małych społeczności, która często jest dziś skazana na zapomnienie.

Drugie spotkanie  czekało na uczestników w Kolonii Boćki.  Stowarzyszenie zorganizowało je, jako imprezę współtowarzyszącą warsztatom tkackim  prowadzonym przez Fundację Okolica.  Dzięki temu w spotkaniu uczestniczyły także osoby m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Warszawy, Sulejówka i okolicznych miejscowości.

- Wizyta stowarzyszenia „Podlaskie Kukułki” była dla nas miłą niespodzianką. Pieśni i tańce oderwały nas od krosien, zupełnie zmieniły atmosferę naszych warsztatów – mówi Magdalena Stopa, prezes Fundacji Okolica. - Nawet nasza twórczyni ludowa została porwana do tańca. To było ciekawe i bardzo udane spotkanie, zapamiętamy je na długo.

Kto nie zdążył przyjść na dotychczasowe zajęcia, ma szanse na udział w kolejnych. Stowarzyszenie planuje następujące spotkania:

- 31 sierpnia – w Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach;

- 7 września – w Muzeum w Bielsku Podlaskim – Ratusz;

- 14 września – w Gminnym Ośrodku Kultury w Orli;

- 21-22 września – w Osiedlowym Dom Kultury w Bielsku Podlaskim;

- 4 października – w Zespole Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

oraz Koncert Finałowy 26 października 2019 r.

Warsztaty są otwarte i bezpłatne dla wszystkich.

 

Link do wydarzenia fb: „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie”

Strona Stowarzyszenia „Podlaskie Kukułki”: www.podlaskiekukulki.pl; www.podlaskiekukulki.eu

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ETNOPOLSKA2019.

Partner merytoryczny: Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Patronat medialny: TV Podlasie, TVK Hajnówka, Nowiny Podlaskie, iBielsk.pl oraz Wrota Podlasia

Współpraca: Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Urząd Gminy Boćki, Urząd Gminy Orla, Osiedlowy Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach, Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, Studio folkloru podlaskich Białorusinów „Żemerwa” , Zespół Folklorystyczny Klekociaki, Zespół Pieśni i Tańca Podlaskie Kukułki oraz Zespół Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

 

mat. org/red.art 

facebook