Inauguracja XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
W poniedziałek, 4 czerwca, rozpoczyna się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Organizują go wspólnie podlaskie uczelnie oraz samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk, bo hasło tegorocznego Festiwalu to: "Nauka scala".
60 lat temu zostały zaprojektowane i zbudowane pierwsze działające modele układów scalonych. Dokonał tego Jack Kilby amerykański inżynier, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (2000), wtedy świeżo zatrudniony pracownik laboratorium badawczego firmy Texas Instruments. Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesne urządzenia bez zminiaturyzowanych układów elektronicznych zawierających w swym wnętrzu od kilku do milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystory, diody, rezystory, kondensatory. W czerwcu tego roku nauka "scalać" będzie - uczelnie i nasz region.
Widać to będzie już w poniedziałek podczas uroczystej inauguracji na Politechnice Białostockiej o godz. 14:00. Ze wspólnym wykładem wystąpią naukowcy z Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznym w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku. W programie także koncert Chóru Politechniki Białostockiej oraz wystawa fotografii przyrodniczych "Pasja scala".
Wykład inauguracyjny "Nauka w lesie"
"Nauka w lesie" - tytuł wykładu, który zostanie zaprezentowany podczas inauguracji tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest przewrotny. Przecież przysłowie ludowe mówi raczej, że "nauka w las nie wiedzie, a z lasu wyprowadza"...
Większość z nas postrzega las jako przeciwieństwo uporządkowanej cywilizacji oraz samo odradzający się organizm, który jest oazą dzikości. Tymczasem las w antropocenie, czyli epoce człowieka, zmienia swoją funkcję. Zmienia się też jego odbiór społeczny. Nasza wiedza o lesie ewoluuje. Sensacji i przełomowych odkryć poszukujemy zwykle w kosmosie lub fizyce molekularnej, tymczasem równie zaskakującym środowiskiem może być… las.
O tym, czym jest las, o mechanizmach współbytowania organizmów tworzących to środowisko i strategiach przetrwania różnych organizmów podczas wykładu mówić będzie dr hab. iż. Sławomir Bakier prof. PB. Dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce pokaże bogactwo Puszczy Białowieskiej i sposoby, w jaki ludzie mogą z niego korzystać. Szczególną uwagę poświęci grzybom, o których jak dotąd wiemy najmniej. Prof. Bakier udowodni słuchaczom, że grzyby wspólnie z drzewami tworzą swoisty "internet leśny": "forest network". Opowie też o pozyskiwaniu substancji leczniczych z grzybów Puszczy Białowieskiej. Przedstawi obiecujące wyniki badań, które wspólnie prowadzą naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Wykład prof. Bakiera powstał we współpracy z prof. dr hab. Haliną Car, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz prof. dr hab. Izabelą Święcicką, prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Zakładu Mikrobiologii w Instytucie Biologii.
Koncert Chóru Politechniki Białostockiej
Specjalny koncert na inaugurację Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przygotowuje Chór Politechniki Białostockiej. Chórzystów poprowadzi niezastąpiona prof. Wioletta Miłkowska. To utytułowany, koncertujący w kraju i za granicą zespół artystów, który lubi zaskakiwać publiczność.
Wystawa "Pasja Scala"
Łączy ich pasja do fotografii, miłość do Podlasia oraz… miejsce pracy. Podczas wędrówek po regionie powstały niezwykłe ujęcia, które będziemy mogli obejrzeć na holu przed aulą Wydziału Elektrycznego, gdzie odbywać się będzie inauguracja Festiwalu.
Na wystawę "Pasja scala" złożyły się zdjęcia wykonane przez Wiolettę Omelianiuk, Halinę Bramską, Marcina Dominowa, Macieja Śleszyńskiego, Jacka Struka, Dana Wołkowyckiego i Pawła Tadejkę.
Autorzy fotografii zgodnie twierdzą, że fotografia i obserwacja przyrody daje im wiele radości. My cieszymy się, że z okazji XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zechcieli podzielić się owocami swojej pasji.
XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Pod hasłem "Nauka scala" Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki zintegrował trzy miasta: Białystok, Łomżę i Suwałki oraz działające w nich uczelnie i instytucje kultury. Tym samym stał się największą imprezą naukowo-kulturalną w naszym regionie.
Gorąco zachęcamy do spotkań z naszymi naukowcami, do udziału w prezentacjach, warsztatach i pokazach. W ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przygotowaliśmy około 600 atrakcyjnych propozycji. We wtorek Festiwal gościć będzie w Łomży, we środę - w Suwałkach. W czwartek i piątek drzwi otwierają podlaskie uczelnie i zapraszają na eksperymenty, wykłady, warsztaty. W sobotę - Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
***
XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
4 czerwca Białystok - inauguracja XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Elektrycznym Politechnice Białostockiej, godz. 14:00,
5 czerwca - Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości przy ul. Akademickiej 1 w Łomży
6 czerwca- Park Naukowo-Technologiczny przy ul. Innowacyjnej 1 w Suwałkach
7-8 czerwca - prezentacje w uczelniach i instytucjach partnerskich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach,
9 czerwca - Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej 1 w Białymstoku.
źródlo: rzecznik PB