Dodana: 15 lipiec 2019 11:33

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2019 11:33

Gdzie słońce wschodzi, zachodzi Wertep. Nowa odsłona Wertepu na 11. edycję festiwalu

Przyśniło nam się kolejnych 10 lat Wertepu – tak organizatorzy i pomysłodawcy określają kontynuację Wertepu, który w tym roku odbędzie się po raz 11. Ten sen, a właściwie pierwszy jego etap urzeczywistni się w podlaskich miastach i miasteczkach już za 2 tygodnie. I jak z marzeń sennych wyłonią się przed widzami lalki, kukiełki, klowni, akrobaci, artyści wszelkiego rodzaju, zręczni, przestrzegający, rozśmieszający.

Kobieta tzryma slonecznik, w oddali  klown  (1).jpg

- W zasadzie podczas tej edycji wszystko będzie nowe. Spektakle, które znamy - w nowej obsadzie, zespoły, które pamiętamy z poprzednich edycji – z nowym programem, byśmy mogli zobaczyć, jak się rozwijają. Priorytetem są zespoły z Polski, z Podlasia i po to zapraszamy dyrektorów teatrów z zagranicy, by mogli ich zobaczyć. Ale też zapraszamy artystów z zagranicy – zespoły z Hiszpanii i Ukrainy, artystę z Argentyny i mistrza jednoosobowego show z Włoch. Nowością będzie też pomost pomiędzy Wertep Festiwal a Wertep Expo, czyli występ The Tigger Lilies w Hajnówce, 14 września – wymienia Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka Międzynarodowego festiwalu Teatralnego Wertep.

Świat wędrownego teatru, bajeczny i kolorowy zawita najpierw do Starego Dworu, nad Zalewem Siemianówka w gminie Narewka (w piątek,26 lipca), by następnego dnia w sobotę, 27 lipca zadomowić się na przystani kajakowej nad rzeką Narew w Narwi, a potem w niedzielę, 28 lipca objąć w posiadanie Park Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim. Po kilku dniach przerwy, 2 sierpnia w piątek międzynarodowe trupy ulokują się nad Zalewem Bachmaty w Dubiczach Cerkiewnych, by w sobotę 3 sierpnia przenieść się do Parku Miejskiego w Kleszczelach, a w niedzielę 4 sierpnia zakończyć pokazy w Hajnowskim Domu Kultury.

Czego możemy się spodziewać? Jak zwykle na Wertepie - wielkiej sztuki w małych dawkach, dla dzieci i dorosłych, międzynarodowej trupy aktorów, lalkarzy i akrobatów. Będzie i wertepowy pucybut, i mistrzowie mydlanych baniek. Jedni nas zaskoczą, inni rozbawią, trochę pouczą, dotkną ironią, by w końcu oczarować muzyką, barwą, humorem i niespożytą energią.

Tu się pojawi Calineczka, ale trochę inna niż ta, którą znamy, wędrowny sprzedawca waty cukrowej zamieni się w „Cukrową Wróżkę”, zejdziemy do piwnicy, gdzie stare przedmioty pokażą inne oblicze albo zajrzymy do podróżnego kufra, by podejrzeć tańczące sycylijskie marionetki, przypomnimy sobie Szekspira i poznamy perypetie Hrabiego Potockiego, nad głową przeleci żuk, a w niebo popłyną kolorowe mydlane bańki.

Na koniec teatralny koncert, do słuchania i oglądania, który uwiedzie klimatem mrocznego humoru i oczaruje niezwykłością wykonania – jak wielowarstwowy tort z zaskakującym smakiem, w każdej warstwie. Odbędzie się w Hajnówce 14, września.

- Zapraszamy na wszystkie spektakle, ale mamy też zagadkę: gdzie się pojawią flamingi z naszego logo? Chcemy, by widzowie sami to odkryli. To nie będzie trudne, ale może trochę zaskakujące – dodaje tajemniczo Agata Rychcik-Skibińska.

Podczas Wertepu odbędą się plenerowe spotkania z tradycją – mobilna miniakademia pod chmurką, czyli inspiracje tkackim rzemiosłem w nowej inspiracji. Animacja cykliczna w godz. 16.00 – 19.00

Pojawi się po raz pierwszy festiwalowa kawiarenka, serwująca napoje i mini przekąski, które przygotują wolontariuszki z Francji.

Zaserwujemy też wodę dla spragnionych, ale Uwaga! Precz z plastikami! Trzeba mieć własne kubeczki, by dostać wodę gratis.

Poszukujemy też osób, które mogą być mentorami wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, wiek, zawód i znajomość języków nie są tak ważne jak otwartość, bo główne zadanie mentora, to pomóc zadomowić im się w nowych realiach.

Namawiamy wszystkich na zarezerwowanie czasu na koniec lipca i początek sierpnia. Warto zajrzeć do któregoś z miast i miasteczek we wschodniej części województwa podlaskiego i choć na chwilę zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze Wertepu.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Krótkie charakterystyki przedstawień ze szczegółowym programem w załącznikach.

 

źródło: rzeczni MFT Wertep
fot.: archiwum Wrót Podlasia

facebook