Warsztaty podczas MFFK ŻUBROFFKA
Jesteś młodym dziennikarzem? Twórcą animacji? Seniorem zainteresowanym filmem? Organizatorzy ŻUBROFFKI przygotowali szereg warsztatów specjalnie dla Was.
Wszystkie warsztaty odbywają się w trakcie trwania Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, w dniach 3 - 7 grudnia. Warsztaty poprowadzą uznani na świecie specjaliści w swoich dziedzinach.
Zgłoszenia i pytanie związane z warsztatami należy kierować na – kino@zubroffka.pl.
Warsztaty dziennikarskie z Michaelem Pattison
miejsce: Białystok
Koszt warsztatów: 30 ZŁ – ilość miejsc ograniczona
W czasach, gdy o filmie pisze coraz więcej ludzi, wyróżnienie się z tego grona staje się coraz trudniejsze. Warsztaty dla krytyków filmowych pomogą poszerzyć horyzonty uczestników, pogłębić zainteresowania, umiejscowić punkt widzenia w szerszym kontekście kulturowym, rozwinąć zdolności pisarskie i wyostrzyć zmysł krytycznego myślenia. Dadzą też doświadczenie profesjonalnego uczestnictwa w festiwalu filmowym. Poddani ograniczeniom czasowym, spotkają się z podobnymi sobie profesjonalistami, nauczą się, jak zdobyć redaktorskie zlecenie oraz odnaleźć nowe sposoby opisywania kina i świata – bardziej kreatywnie i krytycznie. Warsztaty dla krytyków nie tylko sprzyjać będą docenieniu roli filmu; będą też przestrzenią dla nowych, ożywczych myśli jako szlachetnej i społecznej inicjatywy samej w sobie.
Michael Pattison – brytyjski pisarz i krytyk filmowy, znany z łamów takich tytułów, jak m.in. „Sight & Sound”, „The Guardian”, „Film Comment”, „Little White Lies” i „Fandor”. Absolwent Uniwersytetu Wschodniej Anglii (wydział filmoznawstwa i literatury angielskiej), kontynuował studia filmoznawcze na Uniwersytecie w Newcastle. Uczestnik wielu warsztatów dziennikarskich. W 2014 poprowadził warsztaty dla młodych krytyków filmowych w ramach festiwalu DokuFest w Kosowie.
Warsztaty animacji YELLOW STICKY NOTES – ANIJAM z Jeffem Chiba Sternsem
miejsce: Liceum Plastyczne w Supraślu
Koszt warsztatów: 30 ZŁ– ilość miejsc ograniczona
Anijam to kreatywna forma warsztatowa łącząca wspólną pracę z indywidualnym podejściem do tematu i formy tradycyjnej rysunkowej animacji. Z pozoru zwyczajne środki jakimi mogą być małe żółte karteczki i flamaster, wykorzystywane przez wybitnego kanadyjskiego animatora młodego pokolenia - Jeffa Chiba Stearnsa - doskonale sprawdzają się podczas pracy filmowej. Tak z doświadczonymi (Yellow Sticky Notes: Canadian Anijam) jak i początkującymi animatorami dając współtworzącym okazję do eksploracji zróżnicowanych tematów i zagadnień. Taką formę ekspersji doceniono nagrodami i wyróżnieniami na wielu festiwalach.
Uczestnicy warsztatów najpierw nauczą się podstaw animacji (demonstracja różnych technik i ćwiczenia na rozgrzewkę), następnie zostaną im przydzielone tematy, które opracują, tworząc ręcznie rysowaną animację na żółtych karteczkach. Poprzez działanie animacyjne będą mogli wyrazić siebie, swój punk widzenia i własną, nieskrępowaną kreatywność.
Jeff Chiba Sterns - jeden z najbardziej uznanych kanadyjskich twórców animacji. Jego filmy dokumentalne i animowane były prezentowane na dziesiątkach festiwali filmowych na całym świecie, w tym „Yellow Sticky Notes” zwyciężyło w plebiscycie publiczności na najważniejszych festiwali krótkich filmów na świecie, czyli Clermont Ferrand we Francji.
Doświadczenie w rysowaniu nie jest wymagane.
Warsztaty filmowe dla seniorów CASTING z Marcinem Filipowiczem
miejsce: Białystok
wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona
Podczas warsztatów postaramy się pokazać światu, że bycie seniorem to: „więcej oleju w głowie, święty spokój i pełnia życia”, czyli najlepszy czas aby zająć się realizacją filmów! Tematem warsztatów będzie CASTING. Wspólnie zrobimy krótki film fabularny, który – bazując na elemencie castingu – stanie się zabawnym, lecz mądrym pastiszem polskiego kina. Na początku podzielimy się na grupę twórców i grupę aktorów. Aktorzy wcielą się w role swych ulubionych polskich bohaterów. Sięgniemy po kultowe sceny z filmów Wajdy, Polańskiego, Piwowskiego, Kieślowskiego i innych mistrzów kina. Powtórzymy najlepsze momenty z „Rejsu”, „Człowieka z Marmuru” czy „Noża w wodzie”…
Grupa twórców zadba o efekt artystyczny. Część kostiumów wypożyczymy z teatru, część znajdziemy we własnych szafach. Jeśli każdy z uczestników przyniesie coś od siebie, stworzymy jedną wspólną rodzinę, bawiącą się w kino. Mile widziane domowe przetwory, marynowane grzyby i inne domowe specjały. Jak wiadomo, tworzenie kina to połączenie dobrej zabawy i ciężkiej pracy zespołowej. Takie też będą nasze wspólne warsztaty.
Marcin Filipowicz – reżyser filmowy, fotograf, podróżnik. Skończył reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, jest też absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. Stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa, Telewizji Polskiej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zrealizował filmy dokumentalne na Syberii („7109 km”), Kubie („Mój tata Lazaro”), w Serbii („Coffee & Cigarettes”) i Polsce („Trampkarze”). Fotografował m.in. w Mongolii, Nepalu i USA. Za swoje szkolne krótkometrażowe fabuły i dokumenty otrzymał wiele nagród. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym.
Organizator: BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”
Więcej informacji o Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA - TUTAJ.