Dodana: 16 październik 2014 07:58

Zmodyfikowana: 16 październik 2014 07:58

Już za tydzień otwieramy trzecią dekadę Festiwalu Bardauskaja Vosień

Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" to wydarzenie niezwykłe, gdzie piosenki pisane są gitarą i piórem. Po 20 latach obecności białoruskich bardów na bielskiej scenie, trudno bez nich wyobrazić sobie podlaski pejzaż muzyczny. I choć zmieniły się realia w Polsce i na Białorusi, współczesna białoruska piosenka autorska nie straciła nic ze swojej siły.

Czym zaskoczy nas XX1 edycja "Bardów"?

- Otwierając trzecią dekadę Festiwalu Bardauskaja Vosień postanowiliśmy przesunąć akcent w stronę młodych, lecz uznanych twórców. - mówi Przewodniczący Związku "SZCZYTY", Igor Łukaszuk - Na białoruskiej scenie muzycznej, również dzięki naszej imprezie, jest wielu ciekawych, obiecujących i niezależnych wykonawców, którzy już dziś mają ogromny wkład w rozwój białoruskiej piosenki autorskiej. Właśnie ich chcemy pokazać podczas Festiwalu. 

Podczas tegorocznych "Bardów" zaprezentują się głównie laureaci ostatnich edycji konkursu, a mianowicie: Palina Respublika, Re1ikt, Nielha Zabyć, ILO&Friends, jak również S°unduk czy Bosae Sonca. Bielska scena będzie także miejscem debiutu grupy Р'э Мажор (R'e Major) oraz dobrze rokującego duetu Navi (Arciom Łukjanienka i Ksenija Żuk). Podczas Festiwalu nie zabraknie też jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów Bardauskaj Vosieni - Źmiciera Wajciuszkiewicza. Ponadto swój udział w imprezie potwierdził Aleh Chamanienka - lider i twórca kultowego zespołu Pałac. W tym roku będziemy mogli posłuchać także muzycznych interpretacji wierszy bielskiej poetki Nadziei Artymowicz w wykonaniu Aleha Kabzara.

Konkurs

Choć uwagę publiczności przyciągają przede wszystkim nazwiska gwiazd, najważniejszym elementem Bardauskaj Vosieni jest część konkursowa Festiwalu. Historia "Bardów" pokazuje, że impreza jest ważną instytucją na białoruskiej scenie muzycznej. Dzięki konkursowi zaistniały niezwykle interesujące zjawiska artystyczne, zespoły, które po debiucie na bielskiej scenie, niedługo później odniosły spektakularne sukcesy na rynku muzycznym. Także odbywające się w Mińsku eliminacje do konkursu z roku na rok gromadzą coraz liczniejszą rzeszę twórców i sympatyków piosenki autorskiej śpiewanej po białorusku, co świadczy o roli i randze Festiwalu. 

Co / gdzie / kiedy?

W ciągu 3 festiwalowych dni (24 - 26 października) miłośnicy piosenki autorskiej będą mogli uczestniczyć w koncertach organizowanych w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim (gdzie przed dwiema dekadami narodził się Festiwal) oraz w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Na uwagę zasługują też imprezy towarzyszące Festiwalowi. We czwartek (23 października) odbędą się koncerty w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz w Synagodze w Orli. Tych, którzy poczują niedosyt białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej po wizycie w Operze, organizatorzy zapraszają na koncerty do Narwi, Szczytów-Dzięciołowa oraz Czyż.  Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie www.vosien.org oraz na www.facebook.com/vosien.

Bardauskaja Vosień

Nieprzerwanie od ponad 20 lat „Bardauskaja Vosień” jest największym nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, festiwalem poświęconym białoruskim bardom oraz twórcom piosenki autorskiej. "Bardy" starają się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach, łącząc w sobie wiele stylów i kierunków. Wśród uczestników festiwalu są zarówno klasyczni bardowie, jak i bluesmani, akustyczne zespoły rockowe, folk-rockowi wykonawcy i wielu innych przedstawicieli białoruskiej muzyki autorskiej. Co roku na festiwalowej scenie goszczą renomowani białoruscy muzycy, przez co "Bardauskaja Vosień" zyskała status imprezy o wysokiej randze artystycznej.

Organizatorem Festiwalu są "SZCZYTY" - Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej.

Impreza nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego Ministra Administracji i Cyfryzacji, Miasta Białegostoku (Urząd Miejski w Białymstoku) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Program_Festiwalu_BV2014.doc

 

SZCZYTY - Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej

facebook