Dodana: 11 wrzesień 2014 07:04

Zmodyfikowana: 11 wrzesień 2014 07:04

Grabowski Piknik Historyczno - Sportowy

14 września, w Grabowie, po raz kolejny, zostanie zrekonstruowany i zaprezentowany publiczności epizod z początku II wojny światowej, który rozegrał się na terenach Gminy Grabowo (m.in. we wsi Milewo) w pierwszych dniach września 1939 r. Epizod ten, był o tyle charakterystyczny, że należał do bardzo nielicznych przypadków, wypadu regularnej Armii Polskiej na tereny III Rzeszy. Wypadu tego dokonała Podlaska Brygada Kawalerii, w skład której wchodził m.in. 10 Pułk Ulanów Litewskich.

Rekonstrukcja będzie jednym z punktów "Grabowskiego pikniku historyczno- sportowego", który rozpocznie się o godzinie 11 - tej, na placu przy ośrodku zdrowia w Grabowie - Zawodami Kawaleryjskimi o szablę Wójta Gminy Grabowo. Następnie przewidziana jest Msza za Ojczyznę o godz. 12 - tej, z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry i Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Bemowa Piskiego. Po mszy nastąpi przemarsz na cmentarz, gdzie zostanie odczytany Apel Pamięci i będą złożone kwiaty na grobach poległych żołnierzy. Po Apelu dalsze punkty pikniku odbędą się ponownie na placu na przy ośrodku zdrowia.

O godzinie 13-tej nastąpi dekoracja zwycięzców zawodów kawaleryjskich oraz pokaz kadryla amazonek z grabowskiego stowarzyszenia ułanów. Główny punkt programu, czyli rekonstrukcja wypadu, przewidziany jest na godzinę 14.30. Wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne z Białej Piskiej, Grajewa, Pisza, Kolna i oczywiście z Grabowa. W inscenizacji zostaną użyte m.in. wozy bojowe i replika samolotu niemieckiego z okresu II wojny. Oprawą pirotechniczną zajmie się Artur Sobieraj, współautor oprawy pirotechnicznej m.in. do filmu "Baczyński". Scenariusz rekonstrukcji, podobnie jak w latach ubiegłych, jest autorstwa Wiesława Mieczkowskiego z grabowskiego stowarzyszenia ułanów. Narracji rekonstrukcji podejmie się ppłk. rez. Marek Marcińczyk z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz.

Organizatorzy: Wójt Gminy Grabowo, Stowarzyszenie Sportowo- Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich i Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie.Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook