Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Białymstoku
W stolicy regionu od rana (1 marca 2019 r.) odbywały się rozmaite uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych: był Apel Pamięci, kwiaty, płomienie świec, wystawy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i spektakle teatralne.
Data wybrana na uczczenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych jest nieprzypadkowa: 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Inicjatywę ustawodawczą o ustanowieniu 1 dnia marca świętem Żołnierzy Wyklętych podjął w 2010 r. śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. W uzasadnieniu do projektu ustawy - przyjętej przez Sejm w lutym 2011 r. - czytamy, iż ustanowienie owego święta jest „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
Uroczystości upamiętniające bohaterów walki podziemia antykomunistycznego odbywają się w całym kraju, także w województwie podlaskim. Biorą w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, rządowych, posłowie na sejm, kombatanci i mieszkańcy regionu.
W Białymstoku, hołd Żołnierzom Niezłomnym oddali m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski i dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Tomasz Szeweluk.
W stolicy województwa uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00 mszą św. w Parafii Wojskowej Św. Jerzego. O godz. 9.00 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Zwierzynieckiej przedstawiciele władz lokalnych i służb mundurowych uczcili bohaterów o wolność Apelem Pamięci. Złożyli również kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich.
Kwiaty zostały również złożone w parku Planty na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich przy pomniku poświęconym bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie ps. Inka, gdzie odbędą się białostockie obchody dnia pamięci.
Kliknij i zobacz fotorelację
Z kolei przedstawiciele Instytut Pamięci Narodowej, Samorządu Województwa Podlaskiego i Wojewoda Podlaski spotkali się, by złożyć kwiaty i zapalić znicze także pod tablicami pamiątkowymi na budynku Sądu Apelacyjnego, Kina Ton a także pod pomnikiem AK przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.
Uroczystości wojewódzkie odbyły się także dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku (ul. Antoniuk Fabryczny) – tam została odsłonięta tablica pamiątkowa o treści:
„W hołdzie członkom organizacji antykomunistycznych „Białe Orły”, „Wiarus” i „Polska organizacja Podziemna – Białe Orły” działających w Białymstoku i Czarnej Białostockiej od maja 1951 do grudnia 1953, składających się z uczniów Państwowego Technikum Mechaniki Rolnej w Białymstoku oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Białymstoku.
Wielu z nich zostało aresztowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i za swoje dążenie do wolnej Polski skazanych przez komunistyczny sąd na kary wiezienia od 2,5 roku do 10 lat”.
Tomasz Szeweluk, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego odczytał w szkole list marszałka skierowany do uczestników uroczystości. Czytamy w nim m.in.:
"Do szeregu młodych polskich patriotów stawiających opór totalitarnemu reżimowi stanęli również dzielni uczniowie (...) Co znamienne, uczynili to w samym mroku „stalinowskiej nocy” – w czasie, gdy wokół szalał terror komunistycznej „bezpieki”. A jednak nie bali się zaryzykować swoje młodego losu i życia. Wówczas spotkało ich za to więzienie i długoletnie wyroki. Dzisiaj, godnie i uroczyście czcimy ich walkę o wolną Polskę. Oby ofiara złożona przez wszystkie młodzieżowe organizacje niepodległościowe przeciwstawiające się komunistycznemu zniewoleniu zawsze była w pamięci teraźniejszych i przyszłych pokoleń."
W ZSOiT nastąpiło też otwarcie i prezentacja wystawy „Zapomniane ogniwo” o konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych na ziemiach polskich w latach 1944/45 -1956.
O godz. 13.30 w Spodkach (WOAK, ul. Św. Rocha) Teatr Nie Teraz przedstawił spektakl pt.: ”Wyklęci”.
O godz. 18.00 sprzed kina Ton wyruszył białostocki Marsz Pamięci. Uczestnicy pochodu przeszli przez Kilińskiego, Mickiewicza i Świętojańską na Cmentarz Wojskowy przy ul. 11-go Listopada.
Dziś także w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku miała miejsce uroczysta premiera przedstawienia poświęconego pamięci ofiar obławy augustowskijej pt.: "Obława".
Relacja ze spotkania z mediami tuż przed premierą:
https://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/kultura_sztuka/oblawa--szukanie-prawdy-srod-duchow.html
oprac. aka/art