Dodana: 30 sierpień 2022 19:57

Zmodyfikowana: 31 sierpień 2022 11:03

Rozpoczęły się obchody 42. rocznicy powstania „Solidarności”

Dwudniowe uroczystości związane z rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, rozpoczęło we wtorek, 30 sierpnia, złożenie kwiatów na grobie ks. Stanisława Suchowolca, znajdującym się przy Kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku. Kapłan, pełniący funkcję kapelana białostockiego regionu organizacji, zginął w pożarze plebanii w 1989 r. Kwiaty w imieniu marszałka Artura Kosickiego złożył Tomasz Szeweluk, Sekretarz Województwa Podlaskiego.

Sekretarz Województwa składa kwiaty na grobie ks. St. Suchowolca.

Od przełomowego wydarzenia w historii powojennej Polski – podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r. mijają w tym roku 42 lata. Pod naporem strajków, władze komunistyczne zgodziły się wówczas na powstanie niezależnych związków zawodowych. Tak narodziła się „Solidarność”.

W okolicznościowym liście marszałek Artur Kosicki zaznaczył, że moment powstania wolnego związku zawodowego, jakim stała się „Solidarność”, ukazał ogromne pragnienie Polaków do życia w wolnym i demokratycznym kraju.

To z tej idei narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który stał się symbolem pokojowej walki o prawa i godność człowieka. I mimo, że w grudniu 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny, a wielu działaczy Związku znalazło się w więzieniach i obozach internowania, ideały „Solidarności” ostatecznie zwyciężyły, będąc impulsem w 1989 roku do jakże ważnych przemian politycznych w całej Europie Wschodniej – napisał marszałek.

Dodał, że również w naszym regionie idee „Solidarności” padły na podatny grunt. Do związkowych struktur w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i wielu innych miejscowościach, wstąpiły ogromne rzesze osób, które z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem włączyły się w ten, niezwykły, wolnościowy zryw całego polskiego społeczeństwa.

Wspominany we wtorek ks. Stanisław Suchowolec był ważną postacią białostockiej "Solidarności". Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1983 r., organizował patriotyczne msze za Ojczyznę. W 1989 r. zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

We wtorkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. Henryk Dębowski - radny miejski oraz członkowie stowarzyszenia Klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.

W środę, 31 sierpnia, w ramach drugiego dnia obchodów rocznicowych, wyruszy pielgrzymka działaczy Pierwszej Solidarności. Jej uczestnicy złożą kwiaty m.in. przy Tablicy Solidarności na ścianie budynku MKZ-u, obecnie Urzędu Skarbowego w Białymstoku, na symbolicznych grobach ks. J. Popiełuszki oraz ks. S. Suchowolca w Suchowoli. Odbędzie się również msza święta w Kaplicy Cudu Eucharystycznego w intencji żyjących i zmarłych działaczy Pierwszej Solidarności. Obchody zakończą uroczystości pod Tablicą Memoratywną Solidarności przy ul. Lipowej w Białymstoku o godz. 18.

Cezary Rutkowski
fot.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook