Dodana: 2 wrzesień 2022 10:29

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2022 11:42

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Złożono hołd poległym

To był największy i najbardziej krwawy konflikt w dziejach ludzkości. W czwartek, 1 września, marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz złożyli kwiaty na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 listopada w Białymstoku, oddając cześć żołnierzom i cywilom, którzy stracili życie podczas tej wojny.

Żołnierz trzyma wieniec z kwiatów biało-czerwonych, za nim stoją Artur Kosicki, Sebastian Łukaszewicz, inni uczestnicy wydarzenia.

– Oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli broniąc wolności naszej ojczyzny. Mimo, że upłynęły 83 lata od wybuchu wojny, pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest wciąż żywa. A teraz, w kontekście napaści Rosji na Ukrainę, kiedy za naszymi granicami rozgrywa się kolejna wojna i giną niewinni, żywa bardziej niż kiedykolwiek – mówił marszałek. – W obliczu tej agresji tym bardziej trzeba podkreślać, że niepodległość i suwerenność naszych granic to dla nas jedna z najcenniejszych wartości.

W składaniu kwiatów przedstawicielom samorządu podlaskiego towarzyszyli m.in. przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski i starosta białostocki Jan Perkowski.

Wydarzenia sprzed 83. lat upamiętnił także Sławomir Nazaruk, radny wojewódzki. Oddał hołd poległym i złożył kwiaty pod pomnikiem Obrońców Białegostoku. 

pomnik obrońców (26 of 31).jpg

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości polską granicę, rozpoczynając pierwszą kampanię II wojny światowej. O godz. 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Rozpoczęła się II wojna światowa.

Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook