Dodana: 13 maj 2016 12:11

Zmodyfikowana: 13 maj 2016 12:11

Rajd Szlakiem 10 Pułku Ułanów Litewskich

Już po raz piąty Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im.10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie zorganizowało Rajd Szlakiem 10 Pułku Ułanów Litewskich, w tym roku pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Rajd tradycyjnie odbył się dniach 1 – 3 maja, a honorowy patronatem nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Ilustracja do artykułu 3.0.2.JPG

1 maja 2016r.  uczestnicy wyruszyli tradycyjnie z Zespołu Szkół w Niećkowie pod komendą por. Wiesława Mieczkowskiego grupą liczącą 80 uczestników, 8 bryczek konnych i 20 koni do jazdy wierzchem.

Pierwszy przystanek uczestnikom rajdu, z inicjatywy  burmistrza Artura Kuczyńskiego zorganizowali mieszkańcy Szczuczyna, reprezentowani przez przedstawicieli kultury  - Janusza Siemiona – kierownika Biblioteki Miejskiej oraz Janusz Marcinkiewicza dyrektora MDK, którzy wręczyli przybyłym gościom kosz z prowiantem na dalszą drogę. 

Tętent kopyt końskich, mundury ułańskie oraz śpiew kawaleryjskich pieśni przyciągały tłumy widzów w miejscowościach, które  stanowiły trasę rajdu.

Zgodnie z planem uczestnicy przed godziną 15-tą pojawili się w Surałach. Tam wspólnie z mieszkańcami wysłuchali prelekcji na temat Podlaskiej Brygady Kawalerii z 1939, wygłoszonej przez członka naszego stowarzyszenia por. Ireneusza Mieczkowskiego. Po spotkaniu i poczęstunku rajd, poszerzony o chętnych z Surał, taborem wyruszył do Grabowa.

Pierwszy dzień rajdu zakończył się wspomnieniami z poprzednich edycji i śpiewem ułańskich pieśni przy ognisku.

2 maja był dniem pamięci o poległych w 1939 roku. Uczestnicy konno oraz bryczkami przekroczyli granicę Pruską,  tak jak w 1939 roku ułani z Podlaskiej Brygady Kawalerii. Kawalerzyści z Grabowa, Kolna oraz strzelcy z Białej Piskiej złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach oraz miejscach upamiętniających poległych.
Potomkowie uczestników wypadu wrześniowego z 1939 r., członkowie naszego stowarzyszenia Robert Barma i Ireneusz Mieczkowski podzielili się z uczestnikami rajdu rodzinnymi wspomnieniami z tego okresu. Po obiedzie w Kowalewie uczestnicy rajdu wrócili do Grabowa, gdzie odbyły się zawody paintballowe. Wieczorem uczestnicy spotkali się przy ognisku jedząc kiełbaski i śpiewając ułańskie piosenki.

Trzeciego, a zarazem ostatniego dnia rajdu uczestnicy wzięli udział konno w defiladzie ulicami Grabowa. Ułani z Grabowa oraz Piszu z pocztem sztandarowym wzięli również udział we Mszy Świętej w grabowskim kościele z okazji święta 3 Maja.

Po mszy odbyły się pokazy motocyklistów z klubu motocyklowego WILD DOGS z Łomży. Następnie odbyły się otwarte zawody kawaleryjskie. Ułani z Grabowa pokazali wysoki poziom wyszkolenia. Pierwsze miejsce zajął starszy ułan Rafał Stanisławski, drugie plutonowy Paweł Konopka, a trzecie starszy ułan Rafał Brzostowski. Po zawodach ułani zaprezentowali swoje umiejętności w prawie akrobatycznej jeździe na koniach, co bardzo zainteresowało widownię.

Kolejnym punktem były zawody strzeleckie z wiatrówki, które pokazały, że nie tylko ułani mają celne oko, ale także  amazonki, które dorównują celnością niejednemu ułanowi. Zawody wygrał plutonowy Wiesław Czyżyński, drugie miejsce zajęła nasza amazonka Julia Kozikowska, a trzecie starszy wachmistrz Marcin Kozikowski.

Na zakończenie odbyło się ognisko, podczas którego wręczono nagrody zwycięzcom zawodów oraz wyróżniającym się uczestnikom V Rajdu. Uczestnicy rajdu otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe smycze.

Za swoją pracę na rzecz stowarzyszenia zostali wyróżnieni starszy ułan Michał Zarzecki, starszy wachmistrz Marcin Kozikowski oraz kapral Leszek Konopka.

Rozkazem Dowódcy GRH III Szwadronu 10 Pułku Ułanów Litewskich nominację na stopień wachmistrza otrzymał Stefan Wiszowaty – prezes stowarzyszenia.

W rajdzie uczestniczyli również:
10 Pułk Ułanów Litewskich, Szwadron Kawalerii w Piszu
Stowarzyszenie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii z Kolna
Stowarzyszenie Przyjaciół 9 PSK Szwadron w Białej Piskiej

Głównym sponsorem V Rajdu była Fundacja Banku Zachodniego WBK która przekazała dofinansowanie w ramach programu „Tu mieszkam, Tu zmieniam”.

specjalne podziękowania:

Starosta Powiatu Kolneńskiego – Stanisław Wiszowaty
Wójt Gminy Grabowo – Andrzej Piętka
MLEKPOL w Grajewie – Wojciech Grochowski
Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie – Dariusz Koniecko
Dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie – Zbigniew Rogowski
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowie – Dariusz Piekarski
Ośrodek Jeździecki QUŹNIA w Budach Czarnockich
Piekarnia Grabowo Heleny i Szczepana Mieńkowskich
Hurtownia Witamina – Leszek Chojnowski – Łomża
Edward Koniecko


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook