Dodana: 14 wrzesień 2020 13:45

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2020 13:45

Stypendyści 2020

Lista osób, które otrzymały stypendia roczne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2020:

  1. Jakub Dobrzyński – na realizację programu: Księga Cudów z lat 1673-1785 w parafii Płonka  Kościelna. Absolwent Uniwersytetu w  Białymstoku, Wydział Historyczno-Socjologiczny oraz Uniwersytetu w Białymstoku, Wydział Filologiczny. Dziedzina badań naukowych – historia regionalna  ze szczególnym uwzględnieniem historii społecznej. Autor licznych publikacji, członek Studenckiego Koła Naukowego Historyków na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB, członek Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego, współpracownik i redaktor  periodyku genealogicznego „MoreMaiorum”.

  2. Małgorzata Kiełkucka - na projekt „Wątek na  osnowie” – cykl warsztatów rękodzielniczych tkactwa wielonicelnicowego dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową. Tkaniem zajmuje się amatorsko. Jej historia z tkactwem zaczęła się w 2017 roku – początkowo uczyła się ze szwedzkich filmików zamieszczonych na stronie muzeum tkactwa.  W późniejszym czasie odbyła kurs tkactwa prowadzony przez WOAK (obecnie PIK) w Białymstoku.  Na co dzień tka pod nazwą „Slavic Wraps”. Aktualnie jej chusty do noszenia dzieci są noszone prawie na całym świecie.

  3. Zbigniew Tomasz Klimaszewski –na napisanie książki „Bojarskie wspomnienia”. Doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz i politolog, autor wielu prac naukowych i książek dotyczących m.in. lokalnej historii. Od 20 lat zaangażowany w społeczną działalność na rzecz miasta Białegostoku, przede wszystkim w dziedzinie kultury. Był i jest organizatorem kulturalnych imprez, w tym corocznych festynów i majówek na terenie dzielnicy Bojary. Prezes Stowarzyszenia „Nasze Bojary” zajmującego się  ochroną i propagowaniem unikalnych wartości dzielnicy Bojary w wymiarze kulturalnym, architektonicznym i historycznym. 

  4. Aneta Popławska-Kazberuk – na realizację programu „Tradycyjne techniki tkackie w modzie współczesnej”. Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru i Politechniki Białostockiej. Charakterystyczne dla jej twórczości jest, wynikające z wykształcenia, połączenie nowoczesnych technologii i mody. W roku 2019 otrzymała stypendium MkiDN na naukę tkania technika dwuosnową u cenionej tkaczki.

  5. Szczepan Skibicki –na realizację projektu filmowego „Podlaska noc 2.0”. Członek grupy „Go-Podlasie”, fotografuje o 1996 roku, filmuje od 2012 roku. Zawodowo jest starszym specjalistą do spraw grafiki i filmów w Muzeum Wojska w Białymstoku. Laureat wielu festiwali i konkursów krajowych i międzynarodowych. Współpracował przy wykonaniu filmów z wieloma instytucjami i firmami prywatnymi m.in. Discovery Channel Polska, Nadleśnictwo Supraśl oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.

  6. Marek Szyszko – na stworzenie ścieżki edukacyjnej „Pracownia Zabawek Ludowych”. Od 2001 roku zajmuje się rzeźbieniem w drewnie. Brał udział w wielu  jarmarkach, warsztatach i pokazach, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli mieli możliwość obcowania z zabawkami. Ciągle otrzymuje nowe zaproszenia z różnych miejsc naszego kraju, zainteresowanie jego twórczością wykazują także media. 0d 2017 roku członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych a  od tego roku oficjalnie należy do Szlaku Rękodzieła Ludowego jako zabawkarz.

  7. Martyna Faustyna Zaniewska – na projekt „Miasteczko” - nagranie piosenki i stworzenie etiudy filmowej.Absolwentka Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku, laureatka licznych festiwali. Podczas swojej działalności nagrała wiele płyt we współpracy z np. Tomkiem Kamińskim (Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego) i występowała na licznych koncertach. Pierwszy solowy album wydała w 2015 roku.

  8. Natalia Sakowicz – na realizację projektu teatralnego pod roboczym tytułem „Cin cin”. Tancerka, aktorka i wykładowca w akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w Filli w Białymstoku. Taniec trenuje od dzieciństwa. Uzyskała najwyższą klasę taneczną „S”, trzykrotnie zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski, wielokrotna mistrzyni województwa podlaskiego. Współpracowała z wieloma teatrami instytucjonalnymi m.in. z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra  Węgierki w Białymstoku. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku.

  9. Agnieszka Żemek-Pawczyńska –na realizację i stworzenie programu „Derwid na nowo – muzyczne podróże z Witoldem Lutosławskim, opracowanie piosenek i stworzenie materiału koncertowego, nagranie płyty. We współpracy z Grzegorzem Sekmistrzem. Pedagog z wykształcenia. Od 2009 roku pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży  jako instruktor kulturalno-wychowawczy ds. muzyki i tańca. Od 20 lat związana z Zespołem  Pieśni i Tańca Łomża jako tancerza, ale przede wszystkim główna wokalistka. Inicjatorka licznych przedsięwzięć artystycznych dla dzieci i dorosłych.  Jako wokalistka bierze czynny udział w solowych jak i zespołowych projektach.

  10. GrzegorzSekmistrz - na realizację i stworzenie programu „Derwid na nowo – muzyczne podróże z Witoldem Lutosławskim, opracowanie piosenek i stworzenie materiału koncertowego, nagranie płyty. We współpracy z Agnieszką Żemek-Pawczyńską. Muzyk, kompozytor, pianista, aranżer. Absolwent Uniwersytetu Marii Skłodowskiej- Curie w Lublinie na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie fortepianu.  Pracuje jako starszy instruktor ds. muzyki w  Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Współpracował z gwiazdami zarówno polskiej sceny muzycznej, jak również zagranicznej.  Producent niezliczonych podkładów muzycznych na potrzeby edukacyjne. Inicjator wielu projektów muzycznych, z którymi występował na licznych przeglądach i festiwalach.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook