Dodana: 15 lipiec 2021 13:46

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2021 13:46

Stypendyści 2021

Lista osób, które otrzymały stypendia roczne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2021:

 1. Bartosz Tryzna – na realizację projektu „Moja ciocia Wiedźma” – krótkometrażowy film oparty na wspomnieniach kobiety, której ciocia zajmowała się, jako pierwsza w regionie, walką o prawa kobiet na Podlasiu. Operator kamery i montażysta w TVP Białystok. Ponadto współpracuje z licznymi organizacjami społecznymi jako reżyser filmów dokumentalnych i promocyjnych. Realizuje we własnym zakresie filmy dokumentalne i fabularne. Pisze scenariusze i reportaże.
 2. Małgorzata Trojanowska – na nagranie płyty i materiałów video z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera wraz z koncertem promocyjnym. Laureatka wielu konkursów wokalnych. Od 2007 r. współpracuje z działającym w Białymstoku Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko, z którym wykonała wiele dzieł oratoryjnych i operowych. Wielokrotnie występowała na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej m.in. wcieliła się w rolę Arseny w „Baronie cygańskim”, zainaugurowała sezon OiFP 2018/19. Reprezentuje Podlasie podczas różnorodnych inicjatyw artystycznych na scenach ogólnopolskich. Współpracuje ze znakomitymi dyrygentami i zespołami filharmonicznymi. Ponadto gości na wielu festiwalach muzycznych w  regionie i w Polsce. 
 3. Joanna Brzozko – na realizację projektu „Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko” – wystawa 20 prac malarskich o tematyce romskiej. Pasjonatka malarstwa. Maluje pejzaże i kulturę romską dla siebie i rodziny. Wystawa stworzonych przez Panią Joannę obrazów była wystawiona przy okazji promocji tomiku wierszy Iwony Januszkiewicz. Poprzez swoje malarstwo chce ocalić od zapomnienia tabory cygańskie.
 4. Jan Godlewski – na realizację projektu „” Zaprojektowanie i wykonanie szeregu innowacyjnych sprzętów, które ułatwią codzienne życie osobom w podeszłym wieku. Projekt składający się z trzech form meblarskich i elementów wyposażenia wnętrz. Autor licznych wystaw w Polsce w latach 2008-2018. Laureat wielu konkursów m.in. Technotalent, kategoria Design – nagroda główna (2020), RundaT – nagroda główna (2019) Young Design – nagroda specjalna (2015), nagroda za statuetkę Nagrody Ministra Gospodarki, Ministerstwo Gospodarki (2014), Młodzi na start – finalista (2014) etc.
 5. Piotr Ostrowski – na realizację projektu „Standardy rozrywkowe na gitarę klasyczną”. Opracowania utworów na gitarę solową bądź duet gitarowy. Założyciel zespołu wokalno-instrumentalnego „Harmonica” przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach. W zespole aktywnie śpiewa 40 osób, którym akompaniuje pięcioosobowy band składający się z profesjonalnych muzyków. Ponadto, w tym samym ośrodku, prowadzi również grupę dzieci i młodzieży, które przygotowuje do dalszej przygody z muzyką. Od wielu lat prowadzi współpracę z Chórem Uniwersytetu w Białymstoku oraz prowadzi działalność jako nauczyciel gry na gitarach: klasycznej, akustycznej i elektrycznej. Wraz z zespołem „Harmonica” ma za sobą liczne występy na galach i koncertach.
 6. Jerzy Rajecki – na realizację projektu „Wielokulturowość Podlasia” – album fotograficzny składający się z 200 fotografii ukazujących specyfikę naszego regionu. Prowadzi fanpage fotografii pn. „Klimaty Podlasia”, wydawca albumu „Klimaty Podlasia” w roku 2020. Współpracował przy archiwizacji rękodzieła przy programie „Historia utkana z nici” oraz współpracuje z czasopismem turystycznym „Lovetravelpoland”.
 7. Jolanta Polowczyk - na realizację projektu „Podlaskie motywy w biżuterii” – elegancka kolekcja biżuterii inspirowanej dawnymi, podlaskimi, haftowanymi motywami ludowymi. Od dziecka pasjonuje się rękodziełem i inną twórczością przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a także muzyką i śpiewem. W 2019 roku otworzyła własną działalność gospodarczą i autorską pracownię biżuterii handmade w Sokołach pod marką SROKA PROJEKT. Pod marką kryją się unikatowe, ręcznie wykonywane dodatki dla kobiet, które są oryginalne, eleganckie, niecodzienne. Marka SROKA PROJEKT angażuje się również społecznie. Biżuteria towarzyszyła niepełnosprawnym aktorom podczas przedstawienia organizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starych Raciborach pt. „Miłość Ci Wszystko wybaczy”.
 8. Kamil Leszczyński – na opracowanie Katalogu nazwisk mieszkańców parafii Ciechanowiec. Część I (wiek XVII). Uczestniczy w licznych projektach m.in. prace terenowe w ramach projektu realizowanego przez Sekcję Antropologii Historycznej SKNH UwB „Inwentaryzacja cmentarza garnizonowego w Twierdzy Osowiec”, udział w badaniach wykopaliskowych realizowanych w ramach projektu „The Ecology of Crusading itd.  Współrealizator warsztatów genealogicznych z cyklu :Skąd nasz ród: oraz zajęć edukacyjnych dla młodzieży o tematyce historycznej . Autor artykułów naukowych i popularyzatorskich publikowanych w periodykach, wydawnictwach zwartych w Internecie.
 9. Ewa Maria Wolska – na realizację projektu „PuppetTears” – stworzenie filmu animowanego poświęconego tematowi łez i płaczu, rozumianych jako najszczerszy wyraz naszych emocji: radości, żalu i smutku. Reżyserka, lalkarka. Założycielka Teatru FRAKTAL, realizującego niezależne, eksperymentalne projekty, eksplorujące poetycki potencjał teatru lalkowego i plastycznego. Zajmuje się tworzeniem scenografii i lalek, oraz interesuje się filmem animowanym.
 10. Marek Cichucki – na realizację projektu „Świat jest teatrem, aktorami ludzie?” – cykl warsztatów filmowo-multimedialnych dla dzieci i młodzieży województwa podlaskiego. Pracował w licznych teatrach dramatycznych w Polsce i za granicą, od 2017 w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Brał udział w międzynarodowych projektach teatralnych jako współpraca aktorska, organizator, koordynator , inscenizator. W swoim życiorysie posiada także obszerną pracę pedagogiczną i popularyzatorską m.in. realizację przedstawienia „Trzy siostry” z amatorskim zespołem teatralnym w Suwałkach, reżyserię przedstawień operowych ze studentami wokalistami, prowadzenie warsztatu plastyka ciała DAMU w Pradze w Czechach. Laureat licznych nagród.
 11. Dominik Sołowiej – na realizację projektu „Krajobraz Podlasia: 12 filmów o 12 miejscowościach województwa podlaskiego”. Dziennikarz, publicysta, reporter i specjalista ds. marketingu i promocji. Na co dzień prowadzi Agencję Reklamową Studio DS. Info w Białymstoku. Jako filmowiec i wykładowca współpracuje z białostockimi i podlaskimi stowarzyszeniami i instytucjami kultury. Prowadzi także spotkania i warsztaty dla seniorów oraz dzieci i młodzieży zachęcając do aktywności dziennikarsko-literackiej, tworzenia blogów i video  blogów, czytania książek i odwiedzania bibliotek.
 12. Jerzy Chmielewski – na realizację projektu „Latopis Ostrowia Wielkiego i ziemi kryńskiej” – powstanie unikatowej monografii obejmującej kilkusetletnie dzieje osady Ostrów oraz ważne wydarzenia historyczne i zjawiska społeczne w okolicy, na ziemi kryńskiej. Związany z Fundacją Villa Sokrates w Krynkach. Zredagował wiele tytułów książkowych, poświęconych literaturze, historii i folklorowi z polsko-białoruskiego pogranicza na Podlasiu. Od 30 lat redaktor naczelny miesięcznika Czasopis.
 13. Robert Marat –na nagranie płyty i materiałów video z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera wraz z koncertem promocyjnym. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występuje z orkiestrami symfonicznymi jako solista, z recitalami pianistycznymi, jako kameralista często towarzyszy śpiewakom. Od 15 lat jest nauczycielem Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Bierze udział w organizowaniu koncertów pianistycznych dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie prowadził konsultacje i kursy pianistyczne w szkołach województwa podlaskiego.
 14. Szczepan Skibicki – na realizację projektu „Noc zaduszna.” Projekt filmowy realizowany w technice timelapse przez ostatnie sześć lat na różnych cmentarzach w Białymstoku, Supraślu, Wasilkowie oraz innych miejscowościach na Podlasiu. Fotografuje od 1996 roku, filmuje od 2012 r.  zawodowo starszy specjalista do spraw grafiki i filmów w Muzeum Wojska w Białymstoku. Laureat wielu festiwali i konkursów krajowych i międzynarodowych. W ciągu ostatnich 6 lat. 52 jego prac zostało nagrodzonych bądź wyróżnionych na różnych festiwalach filmowych i konkursach fotograficznych.  Współpracował przy wykonaniu filmów z wieloma instytucjami i firmami prywatnymi m.in. Discovery Channel Polska, Nadleśnictwo Supraśl oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
 15. Celina Zubrycka – na realizację projektu „Bajki terapeutyczne o wartościach” – bajki terapeutyczne dla dzieci w wieku 7-10 lat. Nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej o 24 lat, od trzech lat również bibliotekarz i nauczyciel wspomagający. Pracuje z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Autorka bajek terapeutycznych, które są publikowane  regularnie w Internecie. Założycielka i przewodnicząca Koła Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które zostało powołane 20 czerwca tego roku. 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook