Dodana: 2 grudzień 2017 12:02

Zmodyfikowana: 2 grudzień 2017 12:02

Wizyta Ambasadora Republiki Kazachstanu i Wicemarszałka obwodu Kostanajskiego u Marszałka Województwa Podlaskiego i podlaskich przedsiębiorców

O gospodarce, podobieństwach regionu podlaskiego i obwodu Kostanajskiego oraz możliwości współpracy rozmawiali dziś goście z Kazachstanu z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyńskim i podlaskimi przedsiębiorcami.

Ilustracja do artykułu IMG_0491.JPG

W rozmowach uczestniczyli ze strony Kazachstanu:  Ambasador Kazachstanu Margulan Baimukhan,  Zastępca Marszałka obowodu Kostanajskiego Meirżan Myrzalijew i Dyrektor Centrum Inwestycji i Wsparcia Innowacji Społeczno-Przedsiębiorczej Korporacji "Toboł" S.A. Pan Alexandr Tsoi. W rozmowie uczestniczyli również zaproszeni przez marszałka Jerzego Leszczyńskiego przedsiębiorcy:  Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Witold Karczewski, Michał Charkiewicz (Klaster Obróbki Metali, CHM), Wiktor Gryko (Barter S.A.) i Adam Byglewski (Adampol S.A.).

 

Nie było to pierwsze spotkanie podlasko-kazachskie, delegacja województwa podlaskiego z członkami zarządu województwa i przedsiębiorcami uczestniczyła w Expo 2017 w Astanie.

- Dzisiejsza wizyta jest kontynuacją wcześniejszych naszych kontaktów, współpraca pomiędzy naszymi krajami, naszymi regionami jest możliwa na wielu poziomach. Dziś rozmawialiśmy o bardziej konkretnych propozycjach  – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek Jerzy Leszczyński.

- Podlasie to jest nam dość dobrze znany region, znany też poprzez kontakty z przedsiębiorcami stąd.  – dodał ambasador Margulan Baimukhan – Dzisiejszy Kazachstan stawia w kontaktach międzynarodowych na dyplomację opartą na dyplomacji gospodarczej. Nasza rola to przyspieszenie współpracy pomiędzy regionami. Kazachstan to kraj tranzytowy, Polska, a szczególnie Podlasie też. Wspólnie musimy wykorzystać ten potencjał w dziedzinie transportu i tranzytu. Chcemy tu wybudować terminal.

Do Podlaskiego zdaniem gości podobny jest Obwód Kostanajski, 25 proc. ogólnego zbioru zbóż w Kazachstanie pochodzi z tego regionu, 30 proc. produkcji żywnościowej.

- Mamy więc wspólne dziedziny w których moglibyśmy ściśle współpracować, głównie rolnictwo, powstaje np. wspólny projekt budowy parku maszyn rolniczych w naszym obwodzie – podsumował Zastępca Marszałka obwodu Kostanajskiego.

Goście z Kazachstanu zwiedzili już Mlekovitę.

- Byliśmy zafascynowani, nie mamy u siebie tak dużych zakładów – przyznał ambasador. Bliższym jednak wspólnym projektem jest Terminal na Podlasiu. - Jesteśmy dużym krajem tranzytowym i chcemy z Polską podjąć współpracę w dziedzinie transportu.

Jak uściślił Bogdan Olszewski z Departamentu Finansów UMWP strona kazachska chce być potencjalnym inwestorem tego terminalu, a w województwie podlaskim są dwa miejsca, gdzie mógłby powstać, gdzie są szerokie tory, przechodzące w wąskie europejskie – pierwszy obszar pomiędzy Kuźnicą i Sokółką, drugi przy Siemianówce.

- Od lat 90-tych współpracujemy z Kazachstanem w różnych obszarach (rolnictwo, energetyka). Dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebna jest infrastruktura kolejowa. Stąd nasza prośba, by ten kierunek współpracy jak najbardziej rozwijać – powiedział obecny na spotkaniu Wiktor Gryko.

- Mamy dużo do zaproponowania z dziedziny rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego. Ta współpraca stwarza dużą szansę dla naszych przedsiębiorców i myślę, że przy kolejnej wizycie podpiszemy kontrakty – dodał Witold Karczewski.

Michał Charkiewicz liczy na współpracę z firmami z branży maszynowej.

Adam Byglewski podkreślił wagę kontaktów bezpośrednich takich, jak dzisiejsza wizyta, a jakie efekty przyniosą? - Po owocach ich poznacie – dodał.

(at)

facebook