Dodana: 7 kwiecień 2022 14:18

Zmodyfikowana: 19 kwiecień 2022 14:44

Podlaski biznes zaprezentował się w Paryżu

Potencjał gospodarczy województwa podlaskiego oraz możliwości współpracy pomiędzy firmami z Francji i naszego regionu były głównymi tematami seminarium biznesowego, które odbyło się w środę, 6 kwietnia, w Paryżu. Spotkanie otworzył marszałek Artur Kosicki.

Marszałek Artur Kosicki zabiera głos podczas seminarium biznesowego we Francji

– Jest mi bardzo miło się tu dziś z Państwem spotkać – zwrócił się do uczestników spotkania marszałek. – Województwo podlaskie posiada wiele atutów, które warto wykorzystać w działalności biznesowej. Jednak od zawsze powtarzam, że największym z nich są zdolni i kreatywni mieszkańcy naszego regionu – podkreślił.

Wzajemne korzyści

Rafał Hryniewiecki, szef Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Paryżu, nakreślił ogólne warunki współpracy między partnerami z Francji i Polski.

– Chciałbym podziękować władzom województwa podlaskiego za zorganizowanie tego seminarium. Spotykamy się w trudnych czasach agresji Rosji na Ukrainę. W tej sytuacji geopolitycznej nasza współpraca może być dobrą odpowiedzią na obecne zagrożenia.

Jak zaznaczył, wymiana handlowa między Polską a Francją ciągle rośnie, jest większa niż francusko-rosyjska. W zeszłym roku jej wartość wyniosła 26 mld zł. Obecnie w Polsce działa około 1,3 tys. francuskich firm, korzystających m.in. z potencjału polskich pracowników.

– Lepsze perspektywy współpracy, bardziej stabilne i przewidywalne, prezentują kraje Europy Środkowo-Wschodniej niż Rosja – powiedział Rafał Hryniewiecki, zwracając się do przedstawicieli firm. – Liczba inwestorów polskich we Francji ciągle rośnie. To m.in. przedsiębiorstwa Comarch, Wielton. Te firmy przyczyniają się do rozwoju technologicznego Francji. Coraz bardziej współpracujemy też w sektorze wysokich technologii – dodał.

Coraz bliższe partnerstwo

Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej (BOI) urzędu marszałkowskiego, przedstawił uczestnikom spotkania prezentację dotyczącą potencjału naszego regionu. Zwrócił uwagę na strategiczne położenie geograficzne Podlaskiego: w samym centrum Europy, na szlaku północ-południe, wschód-zachód.

Dyrektor BOI przedstawił też specjalizację województwa. Podkreślił, że Francja jest naszym coraz ważniejszym partnerem.

– Jest dla naszych firm trzecim rynkiem zbytu, zaraz po Niemczech i Litwie. We Francji sprzedajemy maszyny rolnicze, jachty, meble, a także produkty spożywcze – wyliczał Mariusz Dąbrowski.

Z kolei Zacharie Bustreau z Business France Invest, organizacji skupiającej francuskie firmy poszukujące zagranicznych inwestorów dowodził, jak bardzo wysoka jest atrakcyjność inwestycyjna Francji.

– Rok 2021 był dla nas rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje, nastąpił gwałtowny przyrost miejsc pracy. Jesteśmy liderami w Europie, jeśli chodzi o badania i rozwój. Za nami są tylko Wielka Brytania i Niemcy – podkreślił. – Jesteśmy także dobrym krajem do eksportu. Stąd towary wyruszają w wielu innych kierunkach świata.

Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej liderem inwestycji we Francji jest właśnie Polska.

Uczestnicy seminarium biznesowego w Paryżu

Sebastian Rynkiewicz, prezes Klastra Obróbki Metali, przedstawił działalność największego klastra branży metalowej i maszynowej w Polsce. Skupia on ponad 100 firm działających w obszarze usług, produkcji i handlu, a także 20 partnerów strategicznych takich jak uczelnie, instytucje otoczenia biznesu oraz władze samorządowe. W trakcie seminarium zaprezentowały się też podlaskie firmy: Alu-Frost, Inter-Tech, 4 Szpaki, Brand Distribution Group, Truders Dystrybucja, Jazon, Art-Motor, BioPlant Natura.

Nawiązać relacje

Spotkanie jest częścią misji gospodarczej, organizowanej przez Województwo Podlaskie przy wsparciu unijnym w ramach projektu Promocja gospodarcza województwa podlaskiego pn. Podlaskie - naturalna droga rozwoju. Biorą w niej udział podlascy przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej, maszynowej czy kosmetycznej. Celem przedsięwzięcia jest promocja potencjału gospodarczego województwa podlaskiego, wsparcie podlaskich przedsiębiorców na rynku europejskim oraz nawiązanie i rozwijanie relacji biznesowych z partnerami zagranicznymi.

Pięć osób siedzi przy stole i rozmawia ze sobą

W trakcie pierwszego dnia misji przedsiębiorcy z województwa podlaskiego odbyli indywidualne spotkania biznesowe z kontrahentami z Francji. Podlaskie firmy z branży metalowej i FMCG prowadziły rozmowy dotyczące możliwości nawiązania wymiany handlowej jak również podtrzymania dotychczasowych relacji biznesowych. Podczas spotkań przedsiębiorcy rozmawiali o potrzebach firmy i swoich klientów, bieżącej ofercie oraz pracy nad rozszerzeniem obecnego asortymentu handlowego.

Podlascy przedsiębiorcy specjalizujący się w branży FMCG (Fast Moving Consumer Goods - dobra szybko zbywalne - przyp. red.) wzięli udział w targach kosmetycznych Targi in - cosmetics Global. To największe wydarzenie branżowe dla przemysłu kosmetycznego w Europie. Podczas targów przedsiębiorcy mogli odwiedzić wystawców z całego świata, którzy reprezentują cały łańcuch produktowy w przemyśle kosmetycznym.

Wystawione rzeczy na widoku oglądane przez odwiedzających

Izabela Smaczna-Jórczykowska, Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook