Przedsiębiorcy podlascy z misją handlową w Londynie
Wymiana handlowa po brexicie, promocja polskich produktów, ekspansja międzynarodowa – to tematy serii spotkań, jakie odbyli przedsiębiorcy z województwa podlaskiego w dniach 14-16 czerwca w ramach projektu promocji gospodarczej „Podlaskie – naturalna droga rozwoju”. Misji przewodził wicemarszałek Marek Olbryś.
We wtorek, 14 czerwca, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i podlascy przedsiębiorcy spotkali się w Ambasadzie RP w Londynie z zastępcą ambasadora Agnieszką Kowalską. Głównym tematem spotkania była polsko-brytyjska wymiana handlowa po brexicie oraz związane z tym szanse i zagrożenia dla firm z województwa podlaskiego.
Podlaskie Seminarium Biznesowe
W kolejnym dniu pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii odbyło się Podlaskie Seminarium Biznesowe, którego partnerem było Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Londynie. Seminarium otworzyli wicemarszałek Marek Olbryś i szef biura handlowego PAIH Rafał Owczarek, a poprowadził je dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Mariusz Dąbrowski.
– Sytuacja geopolityczna w Europie Wschodniej spowodowała, że regiony takie jak Podlaskie muszą zintensyfikować swoje działania w zachodniej części kontynentu. Z kolei Europa Zachodnia może odczuwać problemy na rynku żywności i surowców z powodu toczącej się wojny na Ukrainie. Oba te czynniki zbliżyły jeszcze bardziej Polskę i Wielką Brytanię. Nasze seminarium jest tego przykładem – mówił wicemarszałek Olbryś.
W seminarium biznesowym w Londynie prezentowały się następujące podmioty z sektora MŚP: Antique Parquets, Augustowska Miodosytnia, BioPlant Natura, Bisontes Group, Brand Distribution Group, Cukiernia Kinga, EkoAronia i PHZ Kasol. Po prezentacjach odbyły się spotkania B2B z firmami brytyjskimi i polonijnymi.
– Podmioty województwa podlaskiego są coraz lepiej przygotowane do ekspansji międzynarodowej. Urząd marszałkowski również dokonał dużego postępu w organizacji misji zagranicznych. Było to widać podczas pobytu w Londynie, który okazał się dużym sukcesem. Firmy nawiązały sporo nowych kontaktów biznesowych i poznały specyfikę rynku brytyjskiego – powiedział dyrektor Dąbrowski.
Specyfika rynku brytyjskiego
Natomiast w czwartek, 16 czerwca, podlaskie firmy spotkały się biurze PAIH w Londynie z influencerką polonijną Aleksandrą Fiddler oraz Tomaszem Dylem, dyrektorem agencji marketingowej GottaBe. Spotkanie dotyczyło skutecznej sprzedaży polskich produktów na rynku brytyjskim. Natomiast eksperci PAIH zaprezentowali potencjał importowy Wielkiej Brytanii i związane z tym szanse dla przedsiębiorstw z województwa podlaskiego.
– Coraz więcej mówi się o polskich produktach na Wyspach Brytyjskich, jednak największym problemem są opakowania, które często nie spełniają wymagań klientów. Od tego należy zacząć przygotowania do wejścia i ekspansji na rynek brytyjski – podkreślał dyrektor Dyl.
Jesienią 2022 roku planowane są kolejne misje gospodarcze, tym razem do krajów bałtyckich i Niemiec.
źródło: Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej UMWP
oprac.: Barbara Likowska-Matys
fot.: UMWP