Dodana: 28 czerwiec 2021 12:27

Zmodyfikowana: 28 czerwiec 2021 15:29

Kolej na Podlaskie. Wielka szansa dla regionu

Nowy Jedwabny Szlak (NJS), związany z nim program Kolej na Polskę oraz rola w nim Podlaskiego były tematami konferencji prasowej, inicjującej poniedziałkowe (28.06) seminarium gospodarcze „Kolej na Polskę – kolej na Podlaskie”. Wzięli w niej udział: Paweł Wnukowski – radny wojewódzki, Mariusz Dąbrowski – dyrektor Biura Obsługi Inwestora UMWP oraz Teodor Kula – członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Trzech mężczyzn w trakcie konferencji. Przy mikrofonie radny Paweł Wnukowski.

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu pogłębienie wymiany handlowej między Chinami, a Europą  przy wykorzystaniu transportu morskiego i kolejowego. W przypadku tego drugiego bardzo istotną rolę pełni Polska i Podlaskie, które są bramą dla towarów trafiających na teren Unii Europejskiej.

Największym atutem - położenie geograficzne

- Nasz region jest niezwykle korzystnie położony. To tu przecinają się szlaki Via Carpatii i Via Baltiki. To dla nas ogromna szansa - mówił Paweł Wnukowski.

Jak zaznaczył, samorząd województwa od lat, dzięki środkom z funduszy europejskich, inwestuje w modernizację linii kolejowych, przystosowując je do transportu towarowego na dużą skalę.

- Możemy stać się regionem kojarzonym z największymi centrami logistycznymi w Europie, co przełoży się na rozwój całego województwa - podkreślał.

Potrzeby rynku rosną

Inicjatywa NJS została ogłoszona 8 lat temu. Pandemia spowodowała, że zostały zakorkowane porty morskie i lotnicze, a inwestorzy zaczęli szukać alternatyw w postaci szlaków kolejowych. I to jest szansa dla naszego regionu.

- Coraz więcej przedsiębiorców i instytucji dopytuje nas o możliwości nie tylko transportu kontenerów, ale również o rozwój ecommerce, obsługę celną i prawną. Pytają o nasz region globalne korporacje zajmujące się logistyką. Potrzeby rynku rosną dużo szybciej niż możliwości infrastruktury. Pojawiło się okienko, duża szansa dla naszego regionu i musimy ją  jak najlepiej wykorzystać, by Jedwabny Szlak z naszym udziałem stał się faktem - mówił Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestora UMWP.

Centrum przeładunkowe Europy

By odegrać jak największą rolę na międzynarodowej arenie Nowego Szlaku Jedwabnego, ważne jest wspólne, mocne, skoordynowane stanowisko.

- Podlaskie ze względu na swoje położenie, bliskość granic i ambicje związane z planami rozbudowy infrastruktury ma ogromne szanse na odegranie znaczącej roli w tym przedsięwzięciu, ale my musimy tę szansę pomóc wykorzystać - przekonywał Teodor Kula, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Centrum przeładunkowe Europy w Polsce jest jak najbardziej realne. Dla gospodarki oznacza to dynamiczny rozwój infrastruktury, większą liczbę miejsc pracy oraz zyski dla budżetu Skarbu Państwa.

Seminarium „Kolej na Polskę – kolej na Podlaskie” to wspólna inicjatywa Województwa Podlaskiego i Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów, będąca kolejnym krokiem wzmacniającym pozycję regionu na trasie przyszłego Nowego Szlaku Jedwabnego.


Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook