Dodana: 7 kwiecień 2021 16:04

Zmodyfikowana: 7 kwiecień 2021 16:04

Światowy Dzień Zdrowia – Dzień Pracownika Służby Zdrowia - 7.04

W środę (7.04) przypada Światowy Dzień Zdrowia. Jest on obchodzony w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. W tym roku święto ma szczególny charakter – pracownicy służby zdrowia we wszystkich krajach walczą z pandemią koronawirusa, która stała się najważniejszą kwestią w obszarze zdrowia publicznego.

Grafika przedstawiająca stetoskop i napis Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia

Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, nierówności zdrowotne prowadzą do niepotrzebnego cierpienia, chorób, niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Pogłębiają one również istniejącą niekorzystną sytuację związaną z pandemią koronawirusa i szkodzą naszym społeczeństwom i gospodarkom. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do większych inwestycji w podstawową opiekę zdrowotną, aby zapewnić wszystkim zdrowie. Nikt nie jest bezpieczny dopóki wszyscy nie będą bezpieczni!

W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Marszałek Artur Kosicki podziękował za pośrednictwem mediów społecznościowych wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia w województwie podlaskim za ich poświęcenie i trud wkładany w niesienie pomocy potrzebującym i okazywaną troskę o zdrowie pacjentów.

oprac.: Jerzy Górko

red.: Cezary Rutkowski

 

facebook