Dodana: 1 czerwiec 2022 14:34

Zmodyfikowana: 7 czerwiec 2022 11:32

1,2 mln zł z budżetu województwa dla Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki temu poprawi się komfort pobytu małych pacjentów w szpitalu i jakość pracy personelu. W środę, 1 czerwca, marszałek Artur Kosicki przekazał symboliczny czek na kwotę 1,2 mln zł dyrektor UDSK prof. Annie Wasilewskiej.

Konferencja UDSK - 1,2 mln zł na modernizację

– To pierwsza transza pieniędzy z budżetu województwa na dofinansowanie remontu szpitala, a konkretnie wymiany okien i drzwi. Kolejną część przekażemy we wrześniu lub na początku października – informował marszałek Kosicki. – Dyrekcja szpitala zwróciła się do nas o pomoc, a my – zarząd województwa i sejmik - jako, że jest to znakomita placówka, jedyna tego typu w regionie, podjęliśmy decyzję o udzieleniu dotacji – dodał.

Przekazane wsparcie uzupełni realizowany z funduszy europejskich projekt z dotacją wynoszącą 35,8 mln zł, który obejmuje przebudowę i wyposażenie ośmiu klinik o powierzchni ponad 8 tys. m2 zlokalizowanych na sześciu kondygnacjach. W trakcie prac okazało się, że drewniana stolarka okienna w modernizowanych budynkach nie spełnia wymaganych norm, a stan techniczny kwalifikuje ją do niezwłocznej wymiany. Koszt nowej stolarki okiennej i drzwiowej wyceniono na 2,4 mln zł.

– Dzięki otrzymanemu wsparciu nie będziemy musieli przeprowadzać za jakiś czas remontu związanego z wymianą okien. To wiązałoby się z koniecznością ponownego „eksmitowania” naszych pacjentów czy przywracania później ścian do normalnego wyglądu. Także bardzo serdecznie dziękujemy, to wsparcie jest dla nas bardzo ważne i bardzo ułatwi funkcjonowanie szpitala – mówiła prof. Anna Wasilewska.

Marszałek Kosicki przypomniał podczas środowej konferencji, że samorząd województwa nie po raz pierwszy dofinansowuje projekty białostockiego szpitala klinicznego.

– Jedną z pierwszych decyzji obecnego zarządu było przeznaczenie z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 17 mln zł na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku, wspieraliśmy też szpital w czasie pandemii – zaznaczył.

Marszałek przekazał też życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia wszystkim małym pacjentom szpitala. 

W środowym spotkaniu uczestniczył również dyrektor Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowskim Dominik Maślach.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook