Dodana: 2 kwiecień 2021 11:49

Zmodyfikowana: 2 kwiecień 2021 11:49

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W piątek (2.04) przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony z inicjatywy małżonki emira Kataru – Mozah. Jego obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz są okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Grafika przedstawia dłoń trzymającą przedmiot w kształcie serca z kolorowych kawałków puzzli

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. W Polsce żyje około 400 tysięcy osób dotkniętych autyzmem.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszym kraju realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób z autyzmem oraz ich rodzin. Najbardziej znaną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację „JiM”. Akcji towarzyszy kampania medialna i online za pomocą strony internetowej: polskananiebiesko.pl

Z kolei kampania „Dzieciństwo bez przemocy, dorosłość bez lęku” została przygotowana przez obywatelską inicjatywę „Chcemy Całego Życia” oraz organizacje partnerskie. Na facebooku akcji społecznej publikowane są historie osób dotkniętych autyzmem i ich bliskich.

Bądźmy solidarni z osobami z autyzmem!

oprac.: Jerzy Górko

red.: Cezary Rutkowski

facebook