Dodana: 16 czerwiec 2020 14:36

Zmodyfikowana: 16 czerwiec 2020 14:36

„Śniadecja” uruchomiła lądowisko dla śmigłowców ratowniczych

W środę (10.06) na terenie SP ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego zostało udostępnione nowe lądowisko, na którym po raz pierwszy wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Dzięki inwestycji chorzy będą mogli liczyć na szybką, specjalistyczną pomoc świadczoną w szpitalu.

Ilustracja do artykułu IMG_20200611_151406.jpg

Ogłoszenie przetargu na robotę budowlaną „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynków Szpitala przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 25 i 26 – budynki nr 1B, 2 (I Etap)” i pierwszy etap budowy lądowiska przypadał na okres październik 2014 - sierpień 2016 r. W późniejszym czasie trwały prace dostosowawcze i uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń.

Lądowisko jest całoroczne i całodobowe. Zostało przeznaczone do wykonywania operacji startów i lądowań zgodnie z przepisami dla lotów z widocznością VFR. Statki powietrzne nie mogą przekroczyć 5 tys. kg masy startowej, a maksymalny ich wymiar musi liczyć do 13 m. Możliwe jest wykonywanie lądowań i startów śmigłowców ratowniczych oraz lotów HEMS.

Miejsce lądowania jest przeznaczone dla jednego śmigłowca ratowniczego. Projekt lądowiska powstał również z myślą, aby nie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie pomocy medycznej świadczonej chorym przez szpital. Od czasu inauguracyjnego lądowania do dnia dzisiejszego do szpitala przetransportowano trzech pacjentów w stanach nagłego zagrożenia życia.

 

źródło/fot.: SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego

oprac. Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook