Dodana: 29 styczeń 2021 14:31

Zmodyfikowana: 29 styczeń 2021 14:31

PROTECT MED – innowacyjne rozwiązanie dla szpitala

Bezobsługowa rejestracja, robot dezynfekujący i mobilny asystent medyczny - naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA w Białymstoku. Mają być gotowe jeszcze w tym roku.

MedTab wizualizacja

Projekt „Protect Med” zakłada stworzenie trzech technologicznych rozwiązań, które pomogą sprawnie diagnozować pacjentów, jednocześnie chroniąc personel placówki medycznej.

- Ten projekt jest szczególny, ponieważ jego koncepcja powstała wiosną 2020 roku, w warunkach narastającego zagrożenia koronawirusem i była szybką odpowiedzią na konkretne zapotrzebowania – mówiła w piątek (29.01) podczas konferencji prasowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.

Pierwszym planowanym rozwiązaniem jest system MedTAB, przy pomocy którego pacjenci samodzielnie zarejestrują się w szpitalu. W niewielkim pomieszczeniu wypełnią i podpiszą niezbędne formularze w postaci elektronicznej, zeskanują dokumenty. System m.in. zmierzy temperaturę, ciśnienie, wagę i wzrost pacjenta. Jak wyjaśnił dr hab. inż. Maciej Zajkowski. prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, pomieszczenia będą automatycznie dezynfekowane i stale połączone z pracownikami szpitala. 

- Chcemy szybkiej rejestracji z możliwością diagnostyki w sposób bezpieczny, łatwy i sprawny, dający możliwość bezpośredniego przeniesienia danych do systemu szpitala – podkreślił prof. Zajkowski.  

Naukowcy z PB rozbudowują na potrzeby szpitala MSWiA także stworzonego w 2020 roku RobUV – automatycznego robota, dezynfekującego powierzchnie za pomocą promieniowania UV-C. Tworzą równolegle kolejne, mniejsze urządzenie, samodzielnie sterylizujące powietrze. Trzecią nowością dedykowaną szpitalowi będzie zdalnie sterowany asystent medyczny. BOBOT 2.0 umożliwi personelowi szpitalnemu bezpieczny kontakt z chorymi, wykonywanie prostych badań - pomiar pulsu i temperatury ciała pacjentów - i dostarczenie niewielkich przesyłek, np. lekarstw. Oprócz tego, pomoże pacjentom: zadzwoni do bliskich, przeczyta bajkę lub wyświetli film.

- To jest odpowiedź na potrzeby szpitala, który nie był przystosowany do pełnienia funkcji szpitala zakaźnego i musiał się nagle zmierzyć z różnymi trudnościami, zagrożeniami, niedoborami personalnymi – podkreśliła kierownik projektu, dr hab. n. med. Beata Wojszel ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku.

Zdaniem władz białostockiego szpitala, pandemia wymusiła i przyspieszyła decyzje o wprowadzeniu innowacji. Wypracowane przy współpracy w pracownikami Politechniki Białostockiej do końca bieżącego roku rozwiązania mogłyby służyć nie tylko szpitalom jednoimiennym, ale placówkom medycznym w ogóle.

- Znaczna część wywiadu opiera się na ankietach, bazach danych, a selekcja pacjentów polega na badaniu podstawowych parametrów, dlatego rola lekarza czy pielęgniarki na tym etapie może być sprowadzana do minimum – powiedział dr n. med. Marek Kiluk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ MSWiA.

Projekt „PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych” o wartości blisko 8,9 mln zł jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektów pozakonkursowych – prewencja i leczenie: COVID-19.

źródło: Politechnika Białostocka

oprac.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook