Dodana: 23 luty 2021 04:08

Zmodyfikowana: 23 luty 2021 04:18

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to choroba, która co roku zbiera duże żniwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest ona jedną z najpoważniejszych jednostek chorobowych na świecie. Pomoc w zakresie profilaktyki i leczenia depresji realizuje Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy będący jednostką samorządu województwa.

Budynek Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Choroszczy

Początek choroby zwykle objawia się smutkiem, przygnębieniem. Osoba cierpiąca na depresję, ma nostalgiczny nastrój przez dłuższy czas. Często towarzyszą jej lęki oraz niepewność. Człowiek staje się coraz bardziej obojętny na otaczającą rzeczywistość. Oddala się od bliskich. Przestają go interesować codzienne problemy.

Depresja jest chorobą, tak samo jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Może dotknąć każdego. Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem. Obecna pandemia COVID-19 tylko pogłębia to zjawisko.

    - Większość pacjentów cierpiących na depresję udaje się prowadzić w warunkach ambulatoryjnych, to jest w poradniach zdrowia psychicznego, oddziałach dziennych, czy szeroko rozumianej opieki środowiskowej. Do Samodzielnego Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Choroszczy przyjmujemy pacjentów z różnymi objawami depresji. Oferujemy farmakoterapię i psychoterapię, a w ciężkich epizodach depresji z myślami samobójczymi, gdy trzeba ratować jego życie, również elektrowstrząsy. Psychoterapia to kilka tygodni pracy psychoterapeuty z pacjentem. Zdarza się, że pacjenci w trakcie psychoterapii są też leczeni farmakologicznie –mówi dr Cezary Kojta, kierownik oddziału psychosomatycznego szpitala w Choroszczy.

Więcej o profilaktyce depresji możemy znaleźć na stronie POW Narodowego Funduszu Zdrowia.

***

Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy jest nowoczesną placówką oferującą wszechstronną opiekę pacjentom z zaburzeniami psychicznymi i chorobami neurologicznymi. W swojej strukturze zawiera szereg specjalistycznych oddziałów stacjonarnych, zespołów dziennych i poradnie zdrowia psychicznego. Do dyspozycji pacjentów znajduje się ponad 800 łóżek rejestrowych. Szpital jest jednostką samorządu województwa.

 

tekst: Władysław Tokarski

fot.: Marcin Nawrocki

facebook