Dodana: 21 czerwiec 2016 14:46

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2016 14:46

Powstaje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce

Utworzenie mapy zagrożeń bezpieczeństwa pozwoli obywatelom na wskazanie obszarów, które w ich ocenie są nieakceptowane społeczne i wymagają w najbliższej przyszłości reakcji właściwych służb. W ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie, minister Mariusz Błaszczak zaprezentował założenia tworzonej „mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Pilotażowy projekt będzie wdrożony na terenie trzech województw obejmujących komendy stołeczną, pomorską i podlaską.

Ilustracja do artykułu 1-26670_g.jpg

Mapa zagrożeń określi skalę i rodzaj zagrożeń występujących w naszym kraju

 

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierać się będą na trzech filarach. W pierwszym filarze będą gromadzone informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar będzie stanowić część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci filar opierać się będzie o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

 

Mapa pomoże wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę.

 

Mapa zagrożeń ma być także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji. Likwidacja ponad połowy działających posterunków (418 z 817), przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL, odbiła się negatywnie na poziomie bezpieczeństwa obywateli. Do tej pory odtworzono już m.in. posterunki w Kampinosie i Łysych (województwo mazowieckie) oraz Bakałarzewie (województwo podlaskie).

 

Podczas tworzenia mapy zagrożeń przeprowadzono ponad 11 tysięcy konsultacji społecznych, w których wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/14665,Powstaje-krajowa-mapa-zagrozen-bezpieczenstwa-w-Polsce.html 

Prezentacja w załączeniu 



Za: rzecznik prasowy MSWiA

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook