Dodana: 26 sierpień 2016 09:36

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2016 10:45

Włoscy stażyści znowu szkolą się w podlaskich przedsiębiorstwach

Kolejna grupa uczniów z dwóch szkół zawodowych (Istituto Tecnico Industriale Statale “Silvio De Pretto” oraz ITT “G.Chilesotti”) we Włoszech, region Veneto, przyjechała na staże zawodowe do podlaskich przedsiębiorstw. Będą się u nas uczyć i pracować do 25 września. Jest to druga tura staży zawodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+. Uczniów oficjalnie przywitał na terenie naszego województwa Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, podczas spotkania w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

- Jestem przekonany, że założenia projektu, w ramach którego przyjechaliście zostaną zrealizowane w 200%, a sam  staż z pewnością utwierdzi Was w przekonaniu, że pozornie daleki kraj Polska nie jest wcale tak odległy od Włoch ani pod względem edukacji, ani technologii stosowanych w naszych przedsiębiorstwach. Jestem przekonany, że po zakończonych stażach zostaniecie naszymi ambasadorami we Włoszech przekazując pozytywne opinie o Polsce i naszym pięknym regionie – przywitał gości Bogdan Dyjuk.  

Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele firm przyjmujących uczniów na praktyki. Tym razem miejsce staży dla uczniów z Włoch zapewniło siedem białostockich firm: Adampol S.A., AC S.A, Białostocki Park Naukowo Technologiczny, "Optima"Polska, CEDC International Sp. z o.o. oddział Białystok, Ideal Group Sp. z o.o. oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. W tych przedsiębiorstwach przez cztery kolejne tygodnie młodzież pozna tajniki pracy w zawodach: elektronika i telekomunikacja, biotechnologia,
IT, Mechanika i Mechatronika, Transport i Logistyka. Łącznie uczniowie zrealizują 140 godzin zajęć w zakładach pracy. W czasie wolnym, w weekendy, młodzież pozna atrakcje turystyczne Podlasia.

Przed stażem, jeszcze we Włoszech, uczestnicy projektu wzięli udział w przygotowaniu językowym w zakresie nauki podstawowych zwrotów w języku polskim oraz przygotowaniu kulturowym, podczas którego zapoznali się historią naszego województwem, najważniejszymi zabytkami i ciekawostkami dotyczącymi regionu.

Realizacja zagranicznych staży jest bardzo popularną formą zdobywania doświadczenia zawodowego w trakcie kształcenia zawodowego. Znakomita większość staży organizowana jest poza granicami Polski. W zachodnich częściach Europy poszukujemy ciekawych inspiracji zawodowych i doświadczeń. Projekt zagranicznych staży zawodowych organizowanych dla uczniów z Włoch w białostockich przedsiębiorstwach, przełamuje stereotyp i udowadnia, że Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem zarówno do nauki jak i pracy, a nasze rodzime firmy dysponują doświadczeniem i technologiami godnymi naśladowania i pozazdroszczenia.

Autorem i realizatorem projektu jest firma Perfect Projekt. 

Pierwsza tura włoskuch stażystów gościła u nas w maju i czerwcu tego roku. Poniżej filmik, jaki przygotowali w czasie miesięcznego pobytu w Podlaskiem.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook