Transgraniczna współpraca z Obwodem Lwowskim
Województwo Podlaskie i Obwód Lwowski będą wspólnie starać się o pieniądze z Programu Transgranicznego „Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”.
Przedstawiciel władz obwodu lwowskiego po raz pierwszy odwiedził Województwo Podlaskie. Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Aleksandr Hanuszczyn mówił dziś (tj. 30 sierpnia br.) podczas spotkania z dziennikarzami, że spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony władz województwa.
- To mnie bardzo cieszy, bo możliwe, że będziemy pierwszym ukraińskim obwodem, który podpisze umowę z Podlaskim o współpracy przy programach transgranicznych - wyjaśniał dziennikarzom.
Przewodniczący wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyńskim rozmawiali w urzędzie marszałkowskim o możliwościach wspólnego pozyskania pieniędzy z programu „Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”. Pierwsze nabory planowane są na październik.
- Dlatego teraz jest dobry czas na omawianie propozycji, zastanawianie się nad konkretnymi projektami i doborem właściwych partnerów – mówił marszałek Jerzy Leszczyński. - My ze swojej strony jesteśmy otwarci, sami również mamy pewne pomysły, zarówno w zakresie ochrony zdrowia, ale też turystyki a nawet gospodarki.
Zdrowie przede wszystkim
Strona ukraińska jest jednak szczególnie zainteresowana projektami dotyczącymi zdrowia, zwłaszcza opieki medycznej dzieci i noworodków.
- W Obwodzie Lwowskim jest jeden , a w całej Ukrainie tylko dwa specjalistyczne szpitale dziecięce - mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący Hanuszczyn. – Dlatego jesteśmy zainteresowani współpracą przy projektach dotyczących m.in. chirurgii małoinwazyjnej noworodków i małych dzieci oraz okulistyki z naciskiem na leczenie ślepoty dziecięcej.
Obwód lwowski chciałby również nawiązać współpracę z placówkami prowadzącymi rehabilitację i leczenie psychiatryczne.
- To dla na bardzo istotny temat, prowadzimy bowiem na Ukrainie programy skierowane do osób powracających z operacji wojennych. Przygotowujemy ich do powrotu na rynek pracy, do zawodu, ale oni często potrzebują również pomocy psychologicznej, rehabilitacji od strony psychiatrycznej – tłumaczył Aleksandr Hanuszczyn.
Turystyka przy granicy
W spotkaniu z przewodniczącym lwowskiej rady wzięli również udział przedstawiciele stowarzyszeń euroregionów ( Euroregionu Karpaty, Niemna i Puszczy Białowieskiej). Euroregion Karpaty jest bowiem inicjatorem projektu łączącego cztery obszary, w tym dwa z Województwa Podlaskiego.
- To kanał Augustowski i Puszcza Białowieska, a oprócz tego Bieszczady i Roztocze – mówił Cezary Cieślukowski, prezes Stowarzyszenia Euroregion Niemen. – A sam projekt dotyczy poprawy infrastruktury w transgranicznych produktach turystycznych. I chodzi tu zarówno o inwestycje w infrastrukturę choćby turystyczną, jak też o działania tzw. miękkie, w ramach których byłaby prowadzona promocja i informacja o tych czterech obszarach.
Marszałek Jerzy Leszczyński stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami, że taki projekt ( którego dofinansowanie miałoby pochodzić z programu PL-BY- UA 2014-2020) to świetna podstawa, by na jego bazie rozwijać kolejne, wspólne działania, a także wykorzystywać istniejące już możliwości, jakie daje choćby trasa Green Velo. Przebiega ona bowiem przez wszystkie województwa z czterech obszarów, objętych wspomnianym projektem.
Po spotkaniu w urzędzie marszałkowskim przewodniczący lwowskiego obwodu odwiedził Białostockie Centrum Onkologii, placówkę ochrony zdrowia podlegającą Samorządowi Województwa Podlaskiego. Rewizyta marszałka Jerzego Leszczyńskiego we Lwowie planowana jest na jesień br.