Dodana: 15 lipiec 2020 12:27

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2020 12:27

Odtworzono ogrodzenie wokół cerkwi św. Marii Magdaleny

W piątek, 10 lipca br. zakończono odtwarzanie i renowację ogrodzenia rozdzielającego tereny Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) i wzgórza św. Marii Magdaleny. W spotkaniu, podczas którego oddano inwestycję wzięli udział m.in. proboszcz parafii prawosławnej p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy ks. mitrat mgr Jan Fiedorczuk, kustosz cerkwi św. Marii Magdaleny ks. Włodzimierz Misijuk. Władze województwa reprezentowała członek zarządu Wiesława Burnos.

Ilustracja do artykułu Marszałek ogrodzenie i cerkiew 0 10.jpg

- To niewielka inwestycja, ale bardzo potrzebna i bardzo oczekiwana – podkreślała Wiesława Burnos -  Odtworzono ogrodzenie jednocześnie odnawiając wszystkie jego przęsła.

Satysfakcji z zakończenia prac i ich efektu nie krył ks. Jan Fiedorczuk, proboszcz parafii do której należy cerkiew św. Marii Magdaleny. Od kilku lat zabiegał o uzupełnienie zdemontowanego podczas budowy opery ogrodzenia.

- Absolutnie nie chodzi o oddzielenie terenów opery, ale na jej tyłach, przy terenach świątyni zbierają się grupy ludzi, którzy hałasują, piją alkohol i zaśmiecają teren wokół. To jest bardzo uciążliwe – mówił.
Również kustosz cerkwi ks. Włodzimierz Misijuk podkreślał, że chodzi o oddzielenie terenów sakralnych od miejsc, gdzie zbiera się kłopotliwe towarzystwo.
- Teraz będzie pewien dystans, i na pewno nie będzie zaśmiecania – zaznaczył.

Prace przy uzupełnieniu i odtworzeniu ogrodzenia rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Przęsła ogrodzenia odnowił i odtworzył Zbigniew Skrzypkowski.

W spotkaniu na wzgórzu św. Marii Magdaleny wzięli też udział pracownicy OiFP, wykonawcy inwestycji, a także dyrekcja Departamentu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami UMWP.

 

Aneta Kursa
fot. Cezary Rutkowski

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook