Dodana: 31 maj 2016 14:02

Zmodyfikowana: 31 maj 2016 14:02

Wykłady i wystawa czasowa "Tygrysy" w Muzeum Wojska

14 maja, w Muzeum Wojska w Białymstoku, zaprezentowana została najnowsza wystawa czasowa „Tygrysy” na Podlasiu. W nawiązaniu do wystawy, muzealnicy zapraszają na dwa bardzo ciekawe wykłady 2 i 9 czerwca 2016 r. o godzinie 17.00

Ilustracja do artykułu fot M_Myszkiewicz.jpg

Na świecie istnieje do dziś 7 egzemplarzy czołgu „Tiger”. To niezwykła rzadkość muzealna, a pasjonaci historii wojskowej muszą pokonać nieraz tysiące kilometrów, by do nich dotrzeć. I mimo to pokonują te tysiące kilometrów, by go obejrzeć, dotknąć, spędzić czas w obecności „Tigera”. W ogromnej większości przypadków fascynacja pojazdem nie ma nic wspólnego z fascynacją nazizmem, III Rzeszą i prowadzoną przezeń polityką. Twórcy wystawy mają pełną świadomość zbrodniczości totalitarnego systemu, którego broniły czołgi „Tiger” na polach bitew II wojny światowej.

2 czerwca Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na wykład  Roberta Wróblewskiego „Działania bojowe 507. batalionu czołgów ciężkich na Podlasiu w 1944 r.” W czasie wojny w Tygrysy wyposażano dziesięć samodzielnych batalionów czołgów ciężkich (s.Pz.Abt. 501 – 510) Wehrmachtu oraz jeden batalion czołgów w DGrenPanc „Grossdeutschland” (w drugiej połowie 1943 roku rozwinięty z kompanii). W wojskach Waffen-SS początkowo Tygrysy trafiły do trzech kompanii czołgów w dywizjach „Adolf Hitler”, „Das Reich” i „Totenkopf”. Dwie z tych jednostek latem 1944 roku walczyły na Białostocczyźnie.

Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7, 2 czerwca (czwartek) o godzinie 17.00. Wstęp bezpłatny.

9 czerwca zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Wesołowskim. W swoim wykładzie poruszy on szereg zagadnień związanych z genezą czołgu ciężkiego Pz. VI "Tiger". Wyjaśni, dlaczego maszyna, która była wyprodukowana w krótkiej serii produkcyjnej osiągnęła takie sukcesy na polach bitew II wojny światowej. Poruszy zagadnienia związane z wojennymi narodzinami legendy czołgu, a także jej gwałtownym powojennym rozwojem, owocującym obecnością w świadomości społecznej. Postara się udzielić odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie "Tiger" stał się symbolem niemieckiej machiny wojennej. Całość wypowiedzi będzie okraszona licznymi przykładami bojowego użycia czołgów "Tiger".

Wykład „Legenda czołgu Tiger” w Muzeum Wojska w Białymstoku 9 czerwca (czwartek) o godzinie 17.00. Wstęp bezpłatny.

Robert Wróblewski: absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego Filia w Białymstoku. Zawodowo zajmuje sie historią wojskowości. Pierwszy redaktor naczelny miesięcznika ARMIA oraz wieloletni redaktor i współpracownik pisma MILITARIA XX Wieku. Obecnie związany z wydawnictwem historyczno - wojskowym MAGNUM X, gdzie współpracuje z pismami TECHNIKA WOJSKOWA - HISTORIA oraz POLIGON. Autor trzech książek (w tym Dywizja Wiking w Polsce) i ponad 100 artykułów z zakresu historii wojskowości.

Tomasz Wesołowski - doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz Ośrodka Badań Historii Wojskowej Muzeum Wojska w Białymstoku, wybitny historyk wojskowości.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook