Dodana: 7 luty 2020 12:42

Zmodyfikowana: 7 luty 2020 12:42

Wojewódzkie obchody 80. rocznicy Mordu Katyńskiego

Koncerty, słuchowiska i szereg konkursów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli - tegoroczne obchody zbrodni katyńskiej będą miały wyjątkowy charakter. Do uczczenia pamięci tysięcy Polaków pomordowanych w 1940 r. przez oprawców z NKWD, samorząd województwa i białostockie stowarzyszenie Rodzina Katyńska zaprosiło podlaskie instytucje kultury i edukacji, a także służby mundurowe. O planowanych wydarzeniach informowano we wtorek ( 04.02) podczas konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP). W spotkaniu wziął udział m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu 80-lecie Mordu Katyńskiego - konferencja-2 (2).jpg

W tym roku przypada 80. rocznica bestialskiego mordu dokonanego przez władze sowieckie na polskich jeńcach
Największą część ofiar Zbrodni Katyńskiej stanowili polscy oficerowie, którzy trafili do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 r.
Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły.
Corocznie 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia przez hitlerowców odkrycia masowych grobów w Katyniu (co miało miejsce w 1943 r.), obchodzony jest ustanowiony decyzją Sejmu RP Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

„Nie wolno nam zapomnieć o Katyniu”
 Jak podkreślał marszałek Artur Kosicki, Samorząd Województwa Podlaskiego tegorocznym uroczystościom chce nadać szczególny charakter. Dlatego do organizacji obchodów zostało zaproszonych wiele instytucji – to m.in. Podlaski Instytut Kultury (PIK), Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny, Książnica Podlaska, suwalskie Centrum Edukacji Nauczycieli (CEN), a także  - Podlaski Kurator Oświaty. Zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych skierowanych do mieszkańców regionu.

- Chcemy, aby było to godne upamiętnienie – mówił marszałek Kosicki. - Pamięć o tej straszliwej zbrodni nie może umrzeć, a wiedza o tym, co się stało w Katyniu musi dotrzeć do wszystkich, a przede wszystkim do młodzieży. O tej ofierze złożonej przez naród polski podczas II wojny światowej nie wolno nam zapomnieć.

Pomysłodawczynią włączenia wielu instytucji w organizację obchodów 80. rocznicy Mordu Katyńskiego była Agnieszka Markiewicz – Cybulska ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

-  Zależało nam, aby ta rocznica była bardziej doniosła i tym samym lepiej zapamiętana – mówiła podczas konferencji prezes Markiewicz- Cybulska. -  Członkowie stowarzyszenia, którzy jeszcze cokolwiek z tamtych czasów pamiętają to ludzie w zaawansowanym wieku i warto z ich wiedzy, i pamięci czerpać dla kolejnych pokoleń. Jest to nauka dla nas wszystkich – podkreślała.

Konkursy poetyckie, teatralne, edukacyjne i wiele innych przedsięwzięć dla zachowania pamięci pomordowanych w 1940 r.
Oto kilka z propozycji przygotowanych przez podlaskie placówki na obchody 80. rocznicy Mordu Katyńskiego.
Podlaski Instytut Kultury (dawny WOAK) 31 marca zaprasza do białostockich Spodków na słuchowisko Gabrieli Walczak poświęcone Zbrodni Katyńskiej.Początek o godz. 18.00.
Książnica Podlaska proponuje udział w konkursie poetyckim „Katyń - słowo i pamięć”. Konkurs jest skierowany do młodzieży szkół średnich i dorosłych.

- Warunkiem przystąpienia jest nadesłanie niepublikowanego dotąd utworu poetyckiego – informowała Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej.
Informacje o konkursie są dostępne tutaj .

Będzie też można sprawdzić się w konkursie przygotowanym przez Teatr Dramatyczny.

- Zapraszamy do udziału na napisanie sztuki teatralnej inspirowanej wydarzeniem z 1940 – zachęcał Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Próbkę tekstu scenariusza należy przesłać na adres Teatru Dramatycznego, następnie uczestnicy wezmą udział w  warsztatach dramaturgicznym prowadzonych przez Sandrę Szwarc. Zwycięski scenariusz zostanie wystawiony przez białostockich uczniów na scenie Teatru Dramatycznego. Więcej informacji o konkursie znajduje się tutaj

Konkursy przygotowały też CEN w Suwałkach i Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
 - Nasza placówka proponuje wojewódzki konkurs metodyczny dla nauczycieli na scenariusz lekcji, bądź scenariusz uroczystości szkolnej, lub projektu edukacyjnego zatytułowany „W 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej” – informowała Lidia Kłoczko z suwalskiego CEN. Efektem tego konkursu ma być nie tylko nagrodzenie nauczycieli, ale także wydanie publikacji z nagrodzonymi scenariuszami lekcji.

Natomiast urząd marszałkowski zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie fotograficznym
na najciekawszą fotorelację z obchodów 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie ich szkół i miejscowości. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronach Platformy Edukacyjnej, a także na portalu Wrota Podlasia.
Zwycięzcy konkursów otrzymają też cenne nagrody rzeczowe, których fundatorem jest Marszałek Województwa Podlaskiego.

Obchody 80. rocznicy Mordu Katyńskiego uświetni też uroczysty koncert, który odbędzie się 8 kwietnia br. na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

ak

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook