Dodana: 16 luty 2021 18:06

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2021 12:37

Wirtualne odsłonięcie muralu w 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Bielsk Podlaski

W 102. rocznicę wkroczenia do miasta wojsk polskich na ścianie bloku przy skwerze im. Izabeli Branickiej odsłonięto we wtorek (16.02) mural upamiętniający odzyskanie przez Bielsk Podlaski niepodległości 16 lutego 1919 roku. Wykonanie projektu zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Podlaskiego. W wydarzeniu wziął udział Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Osoby siedzące na krzesłach patrzą w kierunku mężczyzny stojącego za pulpitem. Obok mężczyzny ekran.

Z inicjatywą powstania okolicznościowego muralu wystąpiła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, odsłonięcie miało charakter wirtualny i odbyło się w siedzibie Bielskiego Domu Kultury.

Barbara Babulewicz, Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej witając zebranych podzieliła się z uczestnikami zgromadzenia radością z odsłonięcia muralu w rocznicę ważnego w historii miasta wydarzenia.

Zbigniew Romaniuk z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej przybliżył wydarzenia związane z dniem 16 lutego 1919 r.

- Jeden z mieszkańców widział, jak po obu stronach ul. Hindenburga (obecnie Adama Mickiewicza) jechało po sześciu polskich ułanów, a w pewnej odległości za nimi dwa wozy z ciężkimi karabinami maszynowymi. Pieszo szło około 24 żołnierzy z karabinami – tłumaczył historyk -  Pododdziałem, który zajął Bielsk był przybyły z Pietkowa 1. Szwadron 10 Pułku Ułanów z Dywizji Litewsko-Białoruskiej, dowodzony przez rotmistrza Ludwika Wielowiejskiego –wyjaśnił.

Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego dziękując za zaproszenie pogratulował Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej za podjęcie inicjatywy oraz jej realizację.

 - Jako Zarząd Województwa Podlaskiego uznaliśmy, że jest to naprawdę ciekawa propozycja warta wsparcia. Dzięki finansowej pomocy samorządu województwa  udało się ten projekt wykonać. Jest to piękny mural, wartościowy pod względem artystycznym, ale przede wszystkim historycznym. Przypomina mieszkańcom miasta i powiatu bielskiego oraz odwiedzającym turystom o tym historycznym wydarzeniu z 16 lutego 1919 roku, kiedy Bielsk Podlaski po opuszczeniu go przez wojska niemieckie odzyskał niepodległość i stał się częścią integralną nowo odradzającego się państwa polskiego – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Piotr Daniło z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej zaprezentował okolicznościowy znaczek turystyczny z wizerunkiem bielskiego muralu. Jest to krążek wykonany z drewna mniej więcej o średnicy 60 mm, grubości 8-10 mm, na którym odwzorowane są atrakcyjne turystycznie miejsca przyciągające uwagę turystów.

- Znaczek pełni różne role. Wśród nich należy wymienić promocyjną  -  popularyzuje dane miejsca, ale też kolekcjonerską, ponieważ jest przedmiotem zainteresowania wielu kolekcjonerów. W tym roku my jako Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej przygotowaliśmy znaczek specjalny, na którym widnieje mural upamiętniający odzyskanie przez Bielsk niepodległości.To jest już piąty znaczek naszej fundacji, ponieważ wcześniej wydawaliśmy już znaczki z Ratuszem, Górą Zamkową, bielską Bazyliką – zaznaczył Piotr Daniło.

Na ręce Marka Malinowskiego, członka zarządu województwa przedstawiciele Bielskiego Domu Kultury przekazali grawerton, jako podziękowanie Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie rewitalizacji placówki kulturalnej.

- W imieniu własnym, całego Zarządu Województwa Podlaskiego, ale także całego Samorządu Województwa Podlaskiego chciałbym podziękować za ten grawerton. Pamiętam jak jeszcze byłem kierownikiem biura powiatowego dwa razy bralem udział w spotkaniach noworocznych i rzeczywiście pojawiały się te głosy, że ten Bielski Dom Kultury wymaga remontu. I oczywiście miasto zasługiwało na taki piękny obiekt. Gratuluję – mówił.

Wydarzenie uświetniły występy wokalno-muzyczne Studia  Piosenki Fart, grupy młodzieżowej działającej w Bielskim Domu Kultury.

Twórcą muralu jest Piotr Topczyłko, artysta specjalizujący się w obrazach wielkoformatowych.

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy z powiatu bielskiego.

 

tekst:  Władysław Tokarski
fot. i red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook