Dodana: 18 lipiec 2021 21:43

Zmodyfikowana: 28 lipiec 2021 13:54

W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej

W sokólskim kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w niedzielę, 18 lipca, odprawiono mszę św. w ramach obchodów 76. rocznicy Obławy Augustowskiej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym ofiarom lipca 1945 r. Wzięła w nich udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Kilka osób przed kościołem.

Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej, przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określaną mianem Obławy Augustowskiej.

Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie jest znana dokładnie ani data początkowa, ani końcowa operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12, a 28 lipca. Zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Kilkoro salutujących strażaków. Po środku Wiesława Burnos.

Niedzielne uroczytości w Sokółce zainaugurowała msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Po nabożeństwie odbyło się misterium obławy, na które złożyło się 14 stacji z krzyżami i zdjęciami ofiar Obławy Augustowskiej, głównie z powiatu sokólskiego. Na każdej ze stacji przedstawiono historie, jakie rozegrały się podczas zagłady.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicą 11 Listopada. Podczas przemarszu odczytywano nazwiska ofiar. Po nim nastąpiła minuta ciszy, a uczestnicy uroczystości, zgromadzili się przy pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej. Tam złożyli kwiaty i oddali cześć poległym.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz

Pomnik w kształcie dwóch dłoni trzymających literę P. Dwóch strażaków wnosi pod niego wieniec.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook