Dodana: 13 październik 2021 15:31

Zmodyfikowana: 14 październik 2021 09:12

Uroczyste otwarcie wystawy „Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej” w Zambrowie

Ekspozycję do tej pory mogli obejrzeć mieszkańcy Sejn, Suwałk, Augustowa, Grajewa, Kolna, Łomży i Wysokiego Mazowieckiego. Od poniedziałku, 11 października, wystawa gości w Zambrowie przed siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie pozostanie do 18 października. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Osoby przyglądające się planszy, na której są widoczne fotografie

 Poprzez tę wystawę, mając świadomość, że są to krótkie informacje zamieszczone na tablicach, chcemy zainspirować lokalne władze i społeczeństwo do tego, żeby tę historię odzyskiwania niepodległości pogłębiać i aby tę wiedzę, przynajmniej w tej krótkiej formie, upowszechniać. Chcemy również podkreślić zróżnicowanie historii naszych powiatów  mówił podczas otwarcia wystawy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W listopadzie 1918 r. w zambrowskich koszarach nie było już wojsk polskich. Mimo to akcja rozbrajania żołnierzy niemieckich ogłoszona przez Józefa Piłsudskiego 11 listopada w Zambrowie została wykonana bardzo sprawnie. Było to zasługą dobrze zorganizowanej miejscowej POW pod dowództwem Aleksandra Mieczkowskiego. Do zajęcia koszar został wyznaczony specjalny oddział, a pozbawionych uzbrojenia żołnierzy odesłano na stację kolejową, skąd trafili do Prus Wschodnich.

 Z zadowoleniem przyjąłem informację, że ta wystawa zawitała do Zambrowa. […] Choć wydaje nam się, że tę historię znamy to jednak warto ją cały czas przypominać. Jest wiele aspektów, które trzeba jeszcze zgłębić. Zambrów to ważny garnizon w okresie międzywojennym i w naszej drodze do niepodległości. To tu stacjonowały 1. I 2. Pułk Piechoty Legionów, a jednym z dowódców był ówczesny pułkownik, później marszałek, Rydz-Śmigły. Zambrów zaznaczył się dość wyraźnie w tej drodze do niepodległości – mówił senator Marek Komorowski.

Wystawa „Wiele dróg  jeden cel. Ku Niepodległej” składa się z 16 plansz, które opowiadają o odzyskiwaniu niepodległości miejscowości przynależących dziś do województwa podlaskiego.

Niedługo będzie kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Myślę, że mieszkańcy Zambrowa, jak również nasze szkoły podstawowe i średnie, będą chętnie odwiedzali tę wystawę. Warto pamiętać i przypominać o historii, a ta wystawa temu służy – przypomniał burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.

W Zambrowie, tak jak w pozostałych miejscowościach, Muzeum Podlaskie w Białymstoku organizuje konkurs, który towarzyszy wystawie. Polega on na zrobieniu zdjęcia na tle wystawy i udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie na profilu Facebook Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tam też znajduje się regulamin konkursu. Do wygrania jest karta podarunkowa o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach sieci Empik.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg  jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017–2022.


źródło i fot.: Podlaski Urząd Wojewódzki
oprac.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook