Upamiętnienie Bitwy Niemeńskiej 1920 roku
Kolejne tablice upamiętniające miejsca Bitwy Niemeńskiej 1920 roku trafiły do podlaskich samorządów. We wtorek (29.12) marszałek Artur Kosicki wręczył je przedstawicielom gmin Giby i Krasnopol oraz powiatów: sejneńskiego i suwalskiego.
- Dziękuję, że chcecie pamiętać, że chcecie kultywować pamięć o tych tak ważnych dla naszej ojczyzny wydarzeniach. – mówił Artur Kosicki, przekazując pamiątkowe tablice – Mam nadzieję, że będą przypominały o bohaterstwie walczących tu żołnierzy i poświęceniu lokalnych społeczności.
Za przywracanie pamięci o Bitwie Niemeńskiej dziękował Artur Łuniewski, wicestarosta suwalski.
- Gdyby nie ta bitwa i nie to zwycięstwo, kto wie, jak dalej potoczyłaby się historia Polski i Europy – mówił.
Dodał, że tablica zostanie umieszczona w miejscu pochówku dwóch żołnierzy XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich – Wawrzyńca Walkowiaka i Stanisława Walotka. Brali oni udział w jednym z epizodów Bitwy Niemeńskiej – powstaniu sejneńskim.
Tablica Bitwy Niemeńskiej 1920 roku upamiętni również miejsca walk i działań wojennych na terenie powiatu sejneńskiego.
Tu także toczyły się zacięte boje, a na cmentarzu w Berżnikach spoczywa wielu poległych w tamtym czasie żołnierzy.
Tablice trafią też do gmin Giby i Krasnopol. Karol Szrajbert, wójt Krasnopola, też dziękował za przywracanie pamięci historycznej.
- Świętowaliśmy w 2018 roku odzyskanie niepodległości, ale to te kolejne święta i rocznice pokazują, to jak skomplikowana i nieprosta była to droga.
Akcja upamiętniania miejsc związanych z Bitwą Niemeńską 1920 roku została zainicjowana przez Samorząd Województwa Podlaskiego w związku z 100. rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami. Na początku grudnia br. tablice odebrało dziesięciu samorządowców z terenów, na których toczyły się walki i działania podczas Bitwy nad Niemnem 1920 roku (pisaliśmy o tym tutaj).
Łącznie, tablice zostaną umieszczone w czternastu miejscach na terenie całego województwa, miejscach dostępnych ogółowi społeczności, tak aby informowały i przypominały o historii Bitwy Niemeńskiej.
Na każdej z nich jest napis:
„Miejsce pamięci Bitwy Niemeńskiej 1920 roku - dla upamiętnienia wszystkich, którzy złożyli daninę krwi i życia, w obronie niepodległości i suwerenności naszej ojczyzny, w stulecie chwalebnego zwycięstwa nad bolszewikami, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki"
Aneta Kursa/ Paulina Dulewicz
fot. Piotr Babulewicz