Dodana: 8 luty 2021 11:06

Zmodyfikowana: 8 luty 2021 14:09

Święto Służby Więziennej

8 lutego swoje święto obchodzą funkcjonariusze Służby Więziennej. Jego data nawiązuje do ogłoszonych w 1919 r. dekretów Józefa Piłsudskiego o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Na ich podstawie utworzono Straż Więzienną, na której tradycji opiera się dzisiejsza Służba Więzienna.

Grafika z napisem Święto Służby Więziennej

Polskie więziennictwo przez ponad 100 lat funkcjonowania przechodziło różne zmiany, silnie związane z sytuacją kraju. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy naczelne władze odrodzonej Polski przejęły więzienia na terenie wszystkich zaborów, stanęły przed niezmiernie trudnym zadaniem: stworzenia prawa i przepisów wykonawczych, zorganizowania polskiej administracji więziennej oraz naboru i szkolenia kadry.

Przyjęte w okresie międzywojennym w Polsce przepisy prawa karnego i rozwiązania ustawowe zostały ocenione jako jedne z najnowocześniejszych w Europie. Więziennictwo zaczęło się dynamicznie rozwijać, a funkcjonariusze Straży Więziennej prezentowali wysokie morale i gotowość do poświęceń dla Ojczyzny i społeczeństwa.

Kontynuowanie tradycji II Rzeczypospolitej

Obecna Służba Więzienna stanowi kontynuatorkę chlubnych tradycji więziennictwa z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to trzecia pod względem wielkości formacja mundurowa w Polsce. Jej funkcjonariusze z powodzeniem uczestniczą w tworzeniu nowoczesnego, bezpiecznego i praworządnego państwa prawa. Każdego dnia za murami więzień, z determinacją i poświęceniem, realizują trudne zadania służbowe.

Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii, Służba Więzienna angażuje się również w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną. Kompania reprezentacyjna Służby Więziennej bierze udział w uroczystościach państwowych, mających na celu upamiętnienie najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego.

„Stałem się wszystkim dla wszystkich”

Służba Więzienna ma swojego patrona. Jest nim św. Paweł zwany Apostołem Narodów. Jego słowa: „Omnibus omnia factus sum” („Stałem się wszystkim dla wszystkich”) stanowią motto, które przyświeca funkcjonariuszom Służby Więziennej w ich codziennej, odpowiedzialnej pracy.


oprac.: Jerzy Górko
red.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook