Śniadowo. W hołdzie bohaterom powstania styczniowego
Tak głosi napis na nagrobnym krzyżu, który został poświęcony na cmentarzu w Śniadowie w niedzielę, 23 stycznia. Na symbolicznej mogile wiązankę kwiatów od samorządu województwa podlaskiego złożył wicemarszałek Marek Olbryś wraz z radnym sejmiku Piotrem Modzelewskim.
– Nasza obecność tutaj to obowiązek wynikający z patriotyzmu i szacunku dla bohaterów. Powstanie nie było triumfem militarnym, ale niezwykle trudną próbą dla narodu, który od dziesięcioleci nie miał swojej państwowości. A jednak Polaków nie wchłonęły zaborcze mocarstwa Rosji, Prus i Austrii. Udowodniali, że są narodem godnym swojego państwa. Kto wie, jak wyglądałoby odradzanie niepodległej Polski, gdyby nie ofiara powstania listopadowego, a potem styczniowego – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Składamy na ołtarzu naszą pamięć
Obchody rocznicy powstania styczniowego w Śniadowie rozpoczęła msza w kościele parafialnym.
– Na ołtarzu Ojczyzny została złożona ofiara patriotów – tych, którzy przed 159 laty zechcieli upomnieć się o Polskę. Dziś my składamy na ołtarzu naszą pamięć o tych, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność umiłowanej ojczyzny – mówił w homilii ksiądz Tomasz Wilga, proboszcz parafii w Śniadowie.
W lokalnej świątyni odbył się także krótki wykład dra Zbigniewa Morawskiego. W jego broszurze poświęconej powstaniu styczniowemu, wydanej z okazji rocznicy, znalazło się m.in. kilkadziesiąt nazwisk mieszkańców Śniadowa i pobliskich miejscowości, którzy wówczas walczyli, byli represjonowani, wywiezieni czy zmuszeni do emigracji.
– Powstańcy byli bardzo szanowani w okresie II Rzeczpospolitej. Marszałek Józef Piłsudski nadał im status i wszelkie przywileje należne żołnierzom polskim – przypomniał senator Marek Komorowski.
Symboliczna mogiła powstańców
Natomiast artystyczny program przygotowali uczniowie miejscowego zespołu szkół. Po czym w towarzystwie orkiestry i zespołu z Gminnego Ośrodka Kultury uczestnicy uroczystości przeszli po mszy na pobliski cmentarz, na którym znajduje się symboliczna mogiła powstańców. Jak wyjaśniał wójt Śniadowa Rafał Pstrągowski, oryginalny nagrobek powstał prawdopodobnie w początkach XX wieku. Odrestaurowany został jesienią ubiegłego roku.
– Serdecznie dziękuję za wsparcie tego dzieła przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodał wójt Rafał Pstrągowski.
Poświęcenia nagrobka dokonał proboszcz Tomasz Wilga. Obok wicemarszałka Marka Olbrysia i radnego Piotra Modzelewskiego kwiaty w hołdzie bohaterom złożyli m.in.: wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, senator Marek Komorowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski, przedstawiciel 18. Pułku Logistycznego w Łomży oraz samorządowcy ze Śniadowa.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys