Dodana: 26 sierpień 2016 13:40

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2016 13:40

„Rok Inki” w Białymstoku

Wystawa czasowa, koncert, komiks, warsztaty historyczne – już 28 sierpnia rozpoczyna się druga część obchodów „Roku Inki” w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu mw-04.jpg

Główne wydarzenia rocznicowe odbędą  się 28 sierpnia w 70. rocznicę śmierci legendarnej sanitariuszki. Tego dnia na Rynku Kościuszki o godz. 19.00 zagra  De Press. Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty „Piosenki Żołnierzy Wyklętych”.
Obchody zainauguruje otwarcie wystawy zatytułowanej  „Zachowaliśmy się jak trzeba. 5. Brygada Wileńska na Podlasiu 1944-52”.
Wystawa będzie poświęcona V i VI Brygadzie Wileńskiej. Na piętnastu planszach zostanie przybliżona historia obu formacji. Dowiemy się z nich także o żołnierzach walczących w ich szeregach.
- Najwięcej miejsca oczywiście poświęcamy  „Ince”, ale będą też plansze dedykowane  m.in. dowódcy V Brygady Wileńskiej Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. Łupaszka, Zdzisławowi Badosze ps. Żelazny,   Henrykowi Wieliczce ps. Lufa – podkreśla odpowiedzialna z przygotowanie wystawy Natalia Filinowicz z Ośrodka Badań Historii Wojskowej w  Muzeum Wojska w Białymstoku.
- Mam nadzieję, że wystawa nie tylko przybliży postacie żołnierzy wyklętych, ale pokaże to w jaki sposób, ci - często bardzo młodzi ludzie, pojmowali patriotyzm – dodaje.


Przy okazji wystawy „Zachowaliśmy się jak trzeba. 5. Brygada Wileńska na Podlasiu 1944-52” odbędzie się też prezentacja wydanego przez Muzeum Wojska komiksu autorstwa Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej, opowiadającego o  ostatnich latach życia Danuty Siedzikówny. Przygotowano także gadżety m.in. kubki i koszulki wykorzystujące kadry z komiksu. Jak podkreśla Dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, historia sprzed siedemdziesięciu lat prezentowana w dość niekonwencjonalny sposób lepiej trafi do młodego pokolenia. A to jest właśnie jeden z głównych celów „Roku Inki” – przywracanie pamięci o bohaterach, zwłaszcza u ludzi młodych.
Komiks wydano w tysiącu egzemplarzy. Będzie można go zdobyć podczas przygotowywanych przez miasto i Muzeum Wojska licznych zajęć edukacyjnych, warsztatów, konkursów, o których na bieżąco będzie informowało Muzeum na swoich stronach internetowych.

27 lipca prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”. Pomnik ma powstać w ramach budżetu obywatelskiego 2016- otrzymał 3370 głosów.  Jego koszt to ok. 113tys. zł. Pomnik ma stanąć na terenie białostockich Plant , na skwerze Marii i Lecha Kaczyńskich. Z-ca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki  przewiduje, że rzeźba mogłaby być gotowa w maju przyszłego roku. 


Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 29 lutego Muzeum Wojska w Białymstoku zorganizowało konferencję poświęconą historii życia sanitariuszki.

Warto przypomnieć, że 28 sierpnia, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku  odbędzie się w pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk. Udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda. 28 sierpnia 1946r. został wykonany wyrok śmierci na "Ince" i "Zagończyku" . 





*De Press.
Polsko-norweska grupa muzyczna założona w roku 1980 przez Polaka – Andrzeja Dziubka oraz Norwegów Jørna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rocka z tradycyjną muzyką góralską spod Tatr. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook