Dodana: 14 wrzesień 2020 08:49

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2020 09:24

Rekonstrukcja walk nad Bugiem w 100-lecie wojny polsko-bolszewickiej

Ponad 140 rekonstruktorów, konie, ułani, piechota, strzały, wybuchy i zachwycona publiczność – tak wyglądało historyczne spotkanie w niedzielne (13 września) popołudnie w Chutkowicach (gm. Drohiczyn). Zarząd województwa podczas przedsięwzięcia reprezentował wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu Rekonstrukcja walk w Chutkowicach  (28 of 29).jpg

- Tą rekonstrukcją walk nad Bugiem w setną rocznicę zwycięskiej wolny polsko-bolszewickiej z 1920 r. otwieramy w Podlaskiem Europejskie Dni Dziedzictwa. Cieszę się, że tak wiele osób dziś postanowiło właśnie tu spędzić niedzielę – mówił wicemarszałek podczas otwarcia spotkania w Chutkowicach a w rozmowie z nami dodał. - Cieszy mnie jeszcze bardziej to, że przyjechały tu całe rodziny, z młodzieżą, z dziećmi, bo taka lekcja historii jest najcenniejsza. Trzeba pamiętać, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”.

Nad Bugiem w Chutkowicach rzeczywiście publiczności nie brakowało, ok. 2 tysięcy widzów obserwowało zmagania wojsk polskich z bolszewikami. Zachwycali ułanie, przerażały strzały i wybuchy, wzruszały dziewczęta witające polskich żołnierzy.

- Tu na tych terenach rzeczywiście doszło do wielu potyczek Polaków z wycofującymi się Rosjanami. Walki były tu w Chutkowicach, w Drohiczynie, Milejczycach, Grannem – wyjaśniał przedstawiciel organizatorów od strony rekonstruktorów, czyli Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich Zdzisław Pruszyński . – Trzeba dodać, że były to potyczki zwycięskie, mimo dużej przewagi liczebnej Rosjan.

Miejsce rekonstrukcji na dużej przestrzeni nad Bugiem pozwoliło w pełni zaprezentować kunszt rekonstruktorów, którzy przyjechali do Podlaskiego z wielu miast w Polsce.

- Są tu nasi rekonstruktorzy z Podlaskiego, ale też z Iłży, z Przemyśla – wyliczał Zdzisław Pruszyński. – Ten teren dał nam możliwość pokazania prawidłowego rozwinięcia wojska, w linię sekcji, tak jak to dawniej w wojsku polskim wyglądało. Dzięki naturalnej, scenerii, oryginalnym rekwizytom i strojom to były sceny jakby żywcem z 1920 r.

Organizatorami i partnerami niedzielnej rekonstrukcji w Chutkowicach byli: Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Gmina Drohiczyn, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie i Województwo Podlaskie.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. W województwie podlaskim koordynatorem EDD jest Biuro Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Link do strony: Wydarzenia w województwie podlaskim   

tekst i fot: Urszula Arter, Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich

facebook