Dodana: 3 wrzesień 2019 15:22

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2019 15:22

Pożegnanie nieznanych bohaterów

Osiemdziesiąt lat czekali na godny pochówek - szczątki nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, poległych w pierwszych dniach września 1939 r. w walkach pod Nowogrodem, zostały pogrzebane z wojskowym ceremoniałem w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Miejsce ich ostatniego spoczynku to zbiorowa mogiła pod przydrożnym krzyżem w Mątwicy. Pożegnanie nieznanych bohaterów to był główny punkt łomżyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Ilustracja do artykułu Pochówek  (5).JPG

Podczas prac przy przebudowie drogi Łomża – Nowogród  odkryte zostały odkryte również szczątki  żołnierzy rosyjskiej armii carskiej z I wojny oraz polskich ochotników z wojny polsko – sowieckiej w 1920 roku.

Staraniem Instytutu Pamięci Narodowej znalezisko dokładnie zostało zbadane i każda grupa doczekała się powtórnego pogrzebu. Z honorami i oznaczeniem miejsca, choć nazwisk nie udało się ustalić. Rosyjscy żołnierze spoczywają teraz także w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci, a bohaterowie 1920 roku w zbiorowej mogile na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży. Ostatnia z cyklu ceremonii pogrzebowych odbyła się właśnie 2 września.

Udział wzięli w niej m. in. łomżyńscy parlamentarzyści Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, samorządowcy z prezydentem Mariuszem  Chrzanowskim i starostą Lechem Szabłowskim, przedstawiciele wojska, służb mundurowych i organizacji społecznych, harcerze. Wiązankę kwiatów i znicz pozostawili na grobie bohaterów reprezentujący samorząd województwa wicemarszałek Marek Olbryś i zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka Juliusz Jakimowicz.

Wojskową asystę uroczystości zapewnili żołnierze  łomżyńskiego batalionu Obrony Terytorialnej oraz kompania honorowa 18 Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku.          mg
oprac.ak        

facebook