Dodana: 19 luty 2021 10:50

Zmodyfikowana: 19 luty 2021 10:50

Poeta fortepianu. 211. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

W poniedziałek (22.02) mija 211. rocznica urodzin sławnego polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina. Jak głosi legenda – urodził się on w czasie, gdy w pobliżu jego ojciec grał na skrzypcach. Co ciekawe, istnieją dwie różne daty urodzin Fryderyka Chopina. 22 luty 1810 roku jest datą widniejąca w metryce chrztu artysty. Natomiast on sam podawał jako dzień swoich urodzin – 1 marca 1810 roku. Do dziś ta rozbieżność nie została ostatecznie rozstrzygnięta.

Po prawej stronie wizerunek Fryderyka Chopina, wybitnego kompozytora. Po lewej napis o 211. rocznicy urodzin

Pierwsze koncerty zagrał w wieku 8 lat

Bezsporne jest za to miejsce urodzin Chopina. Przyszedł on na świat w Żelazowej Woli pod Warszawą, w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie mieszkał i pracował jako guwerner jego ojciec – Mikołaj Chopin (Francuz z pochodzenia). Jego matką była Tekla Justyna z Krzyżanowskich.

Regularną naukę gry na fortepianie sześcioletni Chopin rozpoczął u prywatnego nauczyciela muzyki, czeskiego imigranta Wojciecha Żywnego. Niebawem, w 1817 roku, pojawiły się pierwsze kompozycje Chopina: polonezy, marsze i wariacje. Kilkuletniego zaledwie Fryderyka okrzyknięto cudownym dzieckiem – zaczął grywać w warszawskich salonach arystokracji i dawać koncerty publiczne. Pierwszy publiczny koncert ośmioletni Chopin zagrał w 1818 r. w Pałacu Radziwiłłowskim w Warszawie, obecnym Pałacu Prezydenckim.

Geniusz muzyczny

W latach 1826 – 1829 uczył się u Józefa Elsnera w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie. Na świadectwie jej ukończenia znalazła się adnotacja "Fryderyk Chopin - szczególna zdolność, geniusz muzyczny". W 1830 roku opuścił Polskę i osiadł w Paryżu. Następnie koncertował w Niemczech, Czechach, Anglii i Francji, zyskując europejską sławę.

W roku 1836 poznał francuską pisarką George Sand, z którą łączył go burzliwy romans. Od 1839 roku stan jego zdrowia zaczął się pogarszać – chorował na nieuleczalną wówczas gruźlicę. Zmarł zaledwie w wieku 39 lat – 17 października 1849 roku w Paryżu.

Jego dorobek artystyczny stawia go w światowym panteonie muzyki. W swojej twórczości wspaniale łączył elementy polskiej muzyki ludowej z pierwiastkami muzycznymi doby romantyzmu. Jego utwory cechowało nowatorstwo w dziedzinie harmonii i techniki pianistycznej.

Jego imię nosi nawet krater na Merkurym

Fryderyk Chopin stworzył niepowtarzalny, rozpoznawalny od pierwszego taktu styl muzyczny. Nazywany jest „poetą fortepianu”. Jego muzyka w okresie polskich powstań narodowych symbolizowała uczucia patriotyczne. Pod wpływem Powstania Listopadowego napisał słynną Etiudę Rewolucyjną. Był twórcą – ballad, etiud, fantazji, koncertów, mazurków, nokturnów, pieśni, polonezów, preludiów, walców, sonat i scherz.

Dla uczczenia jego pamięci, od 1927 roku w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jest to najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny. Z kolei Międzynarodowa Unia Astronomiczna, na jego cześć nadała nazwę „Chopin” dla jednego z… kraterów na powierzchni planety Merkury.

oprac. Jerzy Górko

red.: Cezary Rutkowski

 

facebook