Dodana: 2 wrzesień 2021 08:56

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2021 09:41

Obchody rocznicowe podpisania porozumień sierpniowych

Porozumienia sierpniowe zapoczątkowało przemiany w Polsce i Europie. Uroczystości z okazji 41. rocznicy ich podpisania odbyły się we wtorek, 31 sierpnia, w Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Marszałka Artura Kosickiego reprezentował Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa.

Grupa osób ustawiona obok siebie przed wejściem do kościoła

Porozumienia sierpniowe zakończyły strajki 1980 r. Ugodę podpisał Lech Wałęsa i Henryk Jagielski w sali BHP Stoczni Gdańskiej. W efekcie powstała NSZZ „Solidarność”, która doprowadziła do transformacji ustrojowej, a później do odzyskania niepodległości po roku 1989.

Podczas uroczystości w Hodyszewie odbył się przemarsz ze sztandarami, a także uroczysty apel pamięci. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział we mszy. Modlitwę zakończono uroczystym aktem zawierzenia działaczy „Solidarności” Matce Bożej Pojednania. Złożono także kwiaty i zapalono znicze przed upamiętniającą tablicą. List marszałka przeczytał Tomasz Szeweluk, sekretarz Województwa Podlaskiego.

- Narodzony Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” stał się symbolem pokojowej walki o prawa i godność człowieka. I choć rok później Polskę opanował stan wojenny, to ideały „Solidarności” ostatecznie zwyciężyły, dając impuls do przemian politycznych w całej Europie Wschodniej – pisał w liście marszałek.

Organizatorem uroczystości był białostocki Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych. W wydarzeniach upamiętniających wziął udział wojewoda Bohdan Paszkowski, członkowie podlaskiej Solidarności, radni PiS,  członkowie Klubu WiR i innych organizacji.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Władysław Tokarski/UMWP

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook