Dodana: 25 luty 2021 15:43

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2021 12:30

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca

Billboardy w przestrzeni miejskiej, materiały o podziemiu antykomunistycznym dla szkół czy kwiaty w miejscach pamięci – to tylko niektóre przedsięwzięcia białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), mające uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1.03).

Zeszyty, broszury z wizerunkami Żołnierzy Niezłomnych ułożone na stole.

Akcja billboardowa

Jedną z inicjatyw podjętych wspólnie przez Marszałka Województwa Podlaskiego, Oddział IPN w Białymstoku oraz Wojewodę Podlaskiego jest akcja billboardowa, mająca na celu upamiętnienie bohaterów podziemia niepodległościowego w przestrzeni miejskiej. Grafika przypominająca Białostoczanom o tym ważnym święcie narodowym pojawi się na czterech bannerach informacyjnych przy ulicach: Legionowej, Kopernika oraz Zwycięstwa. Przedstawiają one postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” – ostatniego Prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Widnieje tam również jego cytat:

„Czy ofiary nasze nie pójdą na marne, czy niespełnione sny powstaną z mogił…”.

W tym roku przypada bowiem 70. rocznica zamordowania członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz 10. rocznica ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Materiały edukacyjne dla szkół

Na kilka dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych do szkół z regionu, które na swoich patronów obrały postacie związane z podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym, trafią materiały edukacyjne. Będą to m.in.: broszury – „Podporucznik Kazimierz Chmielowski »Rekin« 1925-1950”, „Obława augustowska lipiec 1945 r.”, zeszyty z wizerunkami Żołnierzy Niezłomnych, wpinki z ryngrafami, biało-czerwone odblaskowe opaski. Pakiet zawiera egzemplarze gry edukacyjnej „Znaj Znak” z symbolami związanymi z podziemiem antykomunistycznym. Całość dopełnia przesłana oferta edukacyjna OBEN.

Psalmy dla Niezłomnych

1 marca IPN przypomni ubiegłoroczny koncert „Psalmy dla Niezłomnych” w wykonaniu chóru Viva Musica, który odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Widowisko będzie można odtworzyć na dwa sposoby – na profilu Facebook Oddziału IPN w Białymstoku oraz na antenie Polskiego Radia Białystok. Początek obu transmisji o godz. 21:00.

Kwiaty w miejscach pamięci

Zostaną także złożone kwiaty w miejscach pamięci: przy Izbie Pamięci w Areszcie Śledczym (ul. Kopernika), na Cmentarzu Wojskowym (ul. 11 listopada), pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” w Parku Planty, pod tablicami umieszczonymi na Kinie Ton, gdzie odbywały się procesy żołnierzy podziemia oraz pod tablicą na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie mieściła się siedziba UB i gdzie przesłuchiwani byli żołnierze podziemia.

Akcja porządkowania grobów żołnierzy

Pracownicy IPN zadbają o groby weteranów walk o wolność i niepodległość. Będą to mogiły zlokalizowane na Cmentarzu Wojskowym (Jan Wądołowski „Humorek” – w Kolumbarium), na cmentarzu przy ul. Wysockiego (Franciszka Ramontowska „Igła”), na Cmentarzu św. Rocha (Ferdynand Tokarzewski „Kruk”) oraz w Supraślu (Kazimierz Jesionkowski, Jakub Górski „Jurand”, Mieczysław Kleszczewski „Wyrwa”).


źródło i fot.: Oddział Instytutu
Pamięci Narodowej w Białymstoku

oprac.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook